Jaki Internet LTE wybrać?

Mateusz Nowak
13.07.2020

Choć w tak technologicznych czasach zakrawa to na kpinę, nadal większość gospodarstw domowych w Polsce nie ma dostępu do światłowodu. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, to dobrze wiesz, jak dużym problemem może być znalezienie jakieś alternatywy dla superszybkiego Internetu. W zasadzie do wyboru masz tylko radiówkę (nie wszędzie oferowaną) lub Internet LTE. To drugie rozwiązanie wydaje się być najsensowniejsze, o ile oczywiście wybrany operator zapewni Ci choćby przyzwoite prędkości i dobrą stabilność połączenia. Jak nie popełnić tutaj błędów i wybrać porządny Internet LTE? Sprawdź te wskazówki.

Przetestuj różnych operatorów

Nigdy nie wybieraj Internetu LTE w ciemno. To, że z mapki wynika, iż Twój dom znajduje się w zasięgu sieci, o niczym jeszcze nie świadczy. Najlepiej więc będzie po prostu kupić sobie startery wszystkich operatorów i po kolei testować Internet „w realu”. Pamiętaj, aby zapewnić w miarę optymalne i równe warunki testowe, czyli sprawdzać działanie Internetu od różnych operatorów w tych samych godzinach i przy użyciu identycznego sprzętu (routera, telefonu etc.).

Sprawdź plany rozwoju sieci w swojej okolicy

Może się okazać, że operator, którego Internet wypadł średnio, lada tydzień uruchomi w okolicy nowy BTS, co diametralnie zmieni reguły gry. O takich planach możesz się dowiedzieć w urzędzie gminy lub ratuszu – nie ufaj natomiast temu, co mówią konsultanci na infolinii, bo oni obiecają Ci cokolwiek i powiedzą to, co chcesz usłyszeć.

Przeanalizuj oferty

Czasami warto jest zdecydować się na nieco wolniejszy Internet LTE, ale w zamian otrzymać znacznie większy pakiet danych. Nie wierz w oferty „bez limitu”, bo takie nie istnieją. Operator zawsze ustala jakiś limit danych, po którego przekroczeniu Internet znacząco zwalnia (zwykle do 1 Mb/s). W praktyce więc, jeśli dużo korzystasz z Internetu, lepszą opcją dla Ciebie będzie spory pakiet danych – nawet jeśli dany operator nie zachwyca prędkością łącza.

Porozmawiaj z sąsiadami

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejść się po sąsiadach i podpytać ich, z jakiego Internetu LTE korzystają. Poproś o szczerą opinię, nie tylko jeśli chodzi o uzyskiwane prędkości, ale także stabilność działania sieci – zwłaszcza w weekendy oraz wieczorami, kiedy to ujawnia się największa wada Interentu LTE, czyli słaba przepustowość.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.