Jaki kosmetyk wybrać do pielęgnacji skóry po goleniu?

Krzysztof Jagielski
25.11.2015

Wydawałoby się, że golenie zarostu jest tak naturalnym zabiegiem pielęgnacyjnym u mężczyzn, iż nie powinno stanowić żadnego problemu, aby poprawnie go przeprowadzić. Mimo bardzo częstego usuwania brody, wielu panów nadal nie wie do końca, jakie chociażby kosmetyki wybrać. Zobacz zatem, jak prawidłowo pielęgnować skórę twarzy tuż po goleniu oraz który kosmetyk wybrać!

Podrażnienia po goleniu

Podrażnienia po goleniu to nie jedyna dolegliwość, jaka może wyniknąć z nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu usuwania zarostu. Wydaje się to błahym problemem, jednak niesie za sobą wiele nieprzyjemnych i szkodzących zdrowiu konsekwencji. Podrażniona skóra jest zaczerwieniona i może swędzieć lub piec. Widoczne są na niej krostki, a nawet pryszcze, których stopień nasilenia jest uzależniony od nieprawidłowości w eliminacji brody. Dodatkowo cera jest sucha, a nawet przesuszona. Jednak najgorsze, co może się na niej pojawić, są wrośnięte mieszki włosowe. Problem ten polega na tym, że skrócony włos zaczyna układać się w innej niż pionowej pozycji i znajduje się tuż pod skórą. Następnie nie ma siły i naturalnych predyspozycji, aby przebić się przez nią i pozostaje pod jej powierzchnią. Nieleczenie wrośniętych mieszków może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych, a wszystko przez to, że pielęgnacja po goleniu jest nieodpowiednia.

Przegląd kosmetyków po goleniu

  • Żel  po goleniu. Formuła dobrego żelu nie powinna być zbyt płynna, ale i nie gęsta. Prawidłowa konsystencja tego kosmetyku to taka, która utrzyma się na skórze twarzy i nie będzie z niej spływała. Kosmetyk ten wklepuje się delikatnie opuszkami palców. Ważne, aby żel pozostawiał uczucie schłodzenia skóry przy jednoczesnym jej nawilżaniu.
  • Woda po goleniu, w przeciwieństwie do żelu, wykazuje się płynną konsystencją. Jednak również powinna dokładnie nawilżać i koić cerę. Pamiętaj, aby woda po goleniu nie posiadała w swoim składzie alkoholu - ten jest ogromnym zagrożeniem dla skóry, ponieważ tylko nasila podrażnienia oraz może wywołać stany zapalne. Woda po goleniu ma przede wszystkim nawilżać, a nie wysuszać - z kolei alkohol powoduje szkodliwe przesuszenie cery.
  • Balsam po goleniu. Zwróć uwagę na to, aby podczas aplikacji balsamu - ale też i innych kosmetyków po goleniu - cera nie piekła oraz nie swędziała. Jeżeli doznasz takich właśnie odczuć, bardzo możliwe, że produkt zawiera w swoim składzie alkohol lub substancję, na którą jesteś uczulony. Niektóre balsamy posiadają przezroczysty odcień, zbliżony do wody po goleniu (są jednak bardziej gęste), a inne przyjmują lekko biały kolor. Nie ma to większego wpływu na skórę.

 

Czego szukać w kosmetykach po goleniu?

  • Zacznijmy od drugiej strony - nie szukaj w nich alkoholu. Substancja ta może podrażnić skórę twarzy i wywołać stany zapalne.
  • Ważna jest obecność alantoiny, która działa kojąco i łagodząco. Zapobiega ona pojawianiu się nowych podrażnień i eliminuje te obecne.
  • Ałun to minerał, który wykazuje podobne zastosowanie co alantoina - wpływa na ukojenie skóry twarzy po jej styczności z ostrzem maszynki.
  • Wapń, mangan, miedź i magnez odbudują utraconą poprzez ostrze maszynki barierę ochronną.

Uważaj na wrażliwą skórę twarzy!

Normalna skóra twarzy wykazuje ogromną delikatność wobec działania ostrza maszynki. Jeżeli zatem posiadasz cerę wrażliwą, musisz być szczególnie ostrożny, wybierając zarówno kosmetyki do golenia, jak i te do pielęgnacji skóry twarzy tuż po zabiegu usuwania zarostu. Zwracaj szczególną uwagę na obecność wyżej wymienionych składników, substancji i minerałów oraz bezwzględnie unikaj alkoholu. Kosmetyki po goleniu L’Oreal Men Expert oferują szeroki dostęp do produktów dla mężczyzn z cerą normalną, ale i wrażliwą. Znajdziesz je na stronie marki.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie