Jaki monitor do domowego biura wybrać?

Remigisz Szulc
27.04.2021

Od dawna jesteś na home office i postanowiłeś, że czas najwyższy urządzić sobie domowe biuro? To świetna decyzja, ponieważ dzięki temu zapewnisz sobie znacznie wyższy komfort pracy. Jest to tym bardziej uzasadnione, jeśli już wiesz, że home office stanie się Twoją codziennością przez wiele lat. Podstawowym elementem wyposażenie domowego biura powinien być monitor zewnętrzny – dużo wygodniej się na nim pracuje, no i dodatkowo zmusza Cię on do pracy w jednym miejscu (co ma pozytywny wpływ na efektywność). Jaki monitor powinieneś wybrać? Sprawdź, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Rozmiar monitora

To najważniejsza kwestia, ponieważ musisz pamiętać o jednym: rozmiar monitora ma bezpośredni wpływ na komfort pracy na danym stanowisku. Najłatwiej byłoby oczywiście napisać, żebyś zainwestował w bardzo duży monitor, np. 27-calowy czy nawet większy. Problem w tym, że zajmuje on mnóstwo miejsca. Jeśli nie masz gabinetu, a wydzielasz stanowisko do pracy np. w sypialni, to musisz iść na pewne kompromisy. Za taki można uznać zakup monitora w rozmiarze 24-cali.

Regulacja wysokości

Bardzo ważna funkcja, którą powinien posiadać każdy dobry monitor biurowy. Regulacja wysokości pozwoli Ci przyjąć ergonomiczną pozycję podczas pracy, nie garbić się i nie pochylać głowy. Centralny punkt ekranu powinien się znajdować mniej więcej na linii Twojego wzroku. Dlatego koniecznie zainwestuj w monitor z regulacją wysokości.

Funkcja pivot

Nie jest ona niezbędna, natomiast przydaje się przy wykonywaniu wielu prac biurowych. Funkcja pivot umożliwia ustawienie monitora pionowo, dzięki czemu obszar roboczy na ekranie jest znacznie wyższy, ale też węższy. To pomaga np. przy wypełnianiu tabelek, ale też pisaniu długich tekstów.

Funkcje chroniące wzrok

Bezwzględnie musisz zainwestować w monitor do domowego biura, który pozwoli Ci pracować komfortowo bez uczucia zmęczenia wzroku. Nowoczesne ekrany są już wyposażone w szereg funkcji chroniących ludzkie oczy, jak filtr światła niebieskiego czy zapobieganie migotaniu obrazu. Wybierając monitor zwróć na to uwagę, ponieważ to będzie mieć bezpośrednie przełożenie zarówno na wygodę pracy, jak i poziom Twojego zmęczenia pod koniec dnia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.