Jaki quad kupić? Który będzie odpowiedni dla Ciebie?

Piotr Kowalczyk
02.10.2019

Quad to bardzo funkcjonalny pojazd, który równie dobrze można wykorzystać do pracy, jak i do zabawy. Rynkowa oferta czterokołowców jest ogromna, dlatego łatwo jest się w niej pogubić. Osoby bez żadnego doświadczenia niekoniecznie wiedzą, jaki quad kupić, aby z jednej strony czerpać satysfakcję z jego posiadania, a z drugiej nie narazić się na wysokie koszty obsługi i… ryzyko groźnego wypadku. Zacznij od zapoznania się z podstawowymi rodzajami quadów, co już znacznie ułatwi Ci podjęcie rozsądnej decyzji zakupowej.

Quady sportowe

Nietrudno się domyślić, że nie są one przeznaczone dla początkujących kierowców. Quady sportowe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się w sporcie, czyli w zawodach pokazowych oraz innych imprezach komercyjnych. Te maszyny charakteryzują się bardzo dużą mocą silnika (nierzadko o pojemności 1000 cm3 i więcej), agresywnym zestrojeniem zawieszenia oraz wyczynową konstrukcją, zdolną do wytrzymania nawet największych obciążeń.

Zakup quada sportowego, pomijając aspekt finansowy, nie jest dobrym pomysłem w przypadku osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z czterokołowcami. Już samo zapanowanie nad maszyną może być nie lada wyzwaniem, co oczywiście znacząco zwiększa ryzyko wypadku. Nie zapominajmy również, że z uwagi na wyczynową konstrukcję, takie quady nie sprawdzają się w roli uniwersalnych pojazdów, które mogą być wykorzystywane do weekendowej zabawy oraz pracy w tygodniu.

Quady przeprawowe

Zdecydowanie najpopularniejsze, bo i najbardziej funkcjonalne. Quad przeprawowy może przewieźć 2 osoby, świetnie sprawdza się w ciężkim terenie, ale nieźle poradzi sobie też podczas jazdy po równym asfalcie. Z takich maszyn korzystają różnego rodzaju służby, w tym straż pożarna, WOPR czy leśnicy.

Specyfiką quada przeprawowego jest to, że pomimo sporej masy i dużej mocy dobrze poddaje się kontroli przez kierowcę. Z tego względu nauka jazdy jest ułatwiona, o ile oczywiście pamiętamy o podstawowych zasadach zdrowego rozsądku i bezpieczeństwa. Takim czterokołowcem można fajnie pobawić się w błocie, pokonywać szutry ze sporą prędkością, a po wyposażeniu go w dodatkowego akcesoria także np. odśnieżyć parking czy zwozić drewno do kominka.

Quad przeprawowy może więc być ciekawą propozycją dla początkującego użytkownika, który rzeczywiście potrzebuje sprzętu o dużej mocy i np. planuje brać udział w amatorskich rajdach. Pewną barierą jest jednak cena: za maszynę renomowanego producenta (Kawasaki, Yamaha, Can Am, Honda) trzeba zapłacić minimum kilkanaście tysięcy złotych.

Quady rekreacyjne

Bardzo szeroka kategoria czterokołowców, do której zaliczamy pojazdy z napędem na 2 lub 4 koła i o relatywnie niewielkiej pojemności silnika (zwykle do 200 cm3). Takie quady nie rozwijają dużych prędkości, są lekkie, najczęściej jednoosobowe. Nie oznacza to oczywiście, że można je powierzać dzieciom – taki pojazd również jest śmiertelnie niebezpieczny, jeśli nie potrafi się nim kierować.

Zakup quada rekreacyjnego można polecić osobie dorosłej, która szuka typowej zabawki do przejażdżek po drogach leśnych i gruntowych, nie będzie zapuszczać się w ciężki teren czy wykorzystywać pojazdu do pracy. Ceny czterokołowców rekreacyjnych zaczynają się już od około 3 tysięcy złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.