„Jestem w ciąży” – jak powinieneś zareagować na te słowa?

Remigisz Szulc
12.05.2021

Informacja o ciąży partnerki bywa niezłym szokiem dla mężczyzny. Nawet jeśli od dawna staraliście się o dziecko, to możesz być dość zaskoczony dobrą nowiną. Pamiętaj jednak, że partnerka jest nie mniej zestresowana, dlatego jej samopoczucie jest w dużej mierze uzależnione od Twojej reakcji. Jak powinieneś się zachować w momencie, gdy dowiesz się, że zostaniesz tatą?

Okaż radość

To bardzo ważne, ponieważ partnerka na pewno będzie Cię bacznie obserwować i próbować odczytać, czy się cieszysz, czy może jednak nie. Spróbuj więc ukryć szok, a zamiast tego szeroko się uśmiechnij i koniecznie ją przytul. To drobne gesty, które pozwolą Twojej partnerce poczuć się znacznie pewniej.

Bądź ostoją dla swojej partnerki

Informacja o ciąży to dopiero pierwszy etap na długiej drodze do bycia rodzicami. Twoja partnerka na pewno jest lekko przerażona, ma mętlik w głowie i nie wie, co teraz robić. Masz tutaj spore pole do popisu w zakresie okazania, że jesteś dojrzałym facetem. Powinieneś ją uspokoić, szczerze powiedzieć, że się cieszysz i zapewnić o Twoim zaangażowaniu.

Nie planuj nic na wieczór

Radosną nowinę trzeba jakość uczcić. Oczywiście nie musicie organizować żadnej wielkiej imprezy rodzinnej. Jest to wręcz niewskazane do momentu, aż nie upewnicie się, że ciąża przebiega prawidłowo. Możecie natomiast urządzić sobie przyjemny wieczór tylko we dwoje. Żadnej telewizji, żadnych książek czy smartfonów. Porozmawiajcie o przyszłości, o gadżetach dla dziecka, o przyjemnych rzeczach, jak urządzanie pokoiku. To pomoże Wam oswoić się z tą – skądinąd obciążającą – myślą.

Bądź zaangażowany

Takie zaangażowanie możesz i powinieneś okazywać przez cały czas, nie tylko w dniu, w którym dowiedziałeś się o ciąży. Spróbuj mniej pracować, szukaj różnych przedmiotów potrzebnych dziecku, zadeklaruj również pomoc w załatwianiu różnych spraw. Zapewnij partnerkę, że gdy tylko będzie tego potrzebować, to pojedziesz z nią do lekarza, na badania czy gdziekolwiek indziej. Takie oparcie jest dla niej ogromnie ważne w tym dość trudnym czasie i dobrze świadczy o Tobie, jako o mężczyźnie gotowym do pełnienia roli ojca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.