Kask rowerowy dla dziecka: jaki kupić?

Antoni Kwapisz
14.10.2019

Żaden odpowiedzialny rodzic nie powinien się zgodzić na to, aby jego dziecko jeździło na rowerze bez kasku. Ten kawałek tworzywa naprawdę może uratować pociechę przed poważnymi konsekwencjami upadku – włącznie ze śmiercią lub kalectwem. Wybór kasku dla dziecka nie powinien być dziełem przypadku. Warto się do tego przyłożyć, bo w końcu chodzi zarówno o bezpieczeństwo, jak i komfort małego rowerzysty. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Po pierwsze: wizyta w sklepie

Kasku rowerowego dla dziecka absolutnie nie należy kupować bez wcześniejszego przymierzenia. Nie zwalnia z tego nawet bardzo dokładne zmierzenie obwodu głowy pociechy. Pamiętajmy, że liczy się nie tylko średnica, ale też głębokość kasku oraz jego wygoda – wszystko to można sprawdzić wyłącznie podczas wizyty w sklepie.

Będąc już w sklepie rowerowym ostrożnie podchodźmy do porad sprzedawcy. Niestety, zdarza się, że jego celem nie jest wcale wskazanie klientowi najlepszego modelu, ale tego, który jest akurat na wyprzedaży i trzeba się go jak najszybciej pozbyć. Zalecamy więc kierowanie się przede wszystkim rodzicielską intuicją oraz opinią dziecka, które powinno jasno wypowiedzieć się na temat komfortu noszenia danego kasku.

Rada

Dobrze dobrany kask dla dziecka nie powinien zsuwać się z głowy nawet podczas energicznego potrząsania szyją. Jego linia powinna kończyć się mniej więcej w połowie czoła. Tylna część kasku musi natomiast zakrywać potylicę.

Na tym się nie oszczędza

Markowy kask dla dziecka z pewnością nie zrujnuje budżetu domowego, dlatego nie ma sensu szukać tutaj przesadnych oszczędności. Nie ma również znaczenia to, jak często dziecko jeździ na rowerze. Zdarza się, że rodzice uzasadniają wybór najtańszego kasku tym, że pociecha tylko sporadycznie korzysta z dwóch kółek – to złe podejście do sprawy. Przecież do wypadku może dojść w każdej chwili, nawet na przydomowym podwórku.

Ile zatem powinien kosztować porządny kask dla dziecka? Naprawdę nie musi to być majątek. Markowe kaski znanych firm kosztują od około 50-60 złotych, choć bezpieczny pułap cenowy to około 100 złotych – w tej kwocie można już do woli przebierać w modelach. Najważniejsze jest, aby kask posiadał europejską homologację. Odradzamy więc zakup kasku z Chin np. na Aliexpress.

Jeden kask na wiele lat?

Kaski rowerowe dla dzieci często są wyposażone w regulację średnicy i rodzice chętnie decydują się na zakup takiego modelu. Liczą bowiem na to, że jeden kask posłuży pociesze przez wiele lat. Nie warto jednak ulegać takiemu wrażeniu.

Kask powinien być idealnie dopasowany do aktualnego kształtu głowy dziecka, a jest to niemożliwe, jeśli mały rowerzysta będzie korzystać z tego samego sprzętu w wieku 7, 8, 9 i 10 lat. Lepiej więc inwestować w nowy kask co sezon, maksymalnie co dwa. Nie jest to w końcu aż tak duży wydatek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.