Kiedy powinieneś zdecydować się na odczulanie?

Jerzy Biernacki
10.05.2021

Szacuje się, że nawet około 10 milionów Polaków może cierpieć na jakiś rodzaj alergii. Najpowszechniejsze są alergie wziewne, czyli wywoływane takimi czynnikami, jak pyłki roślinne czy roztocza kurzu domowego. Jeśli sam jesteś alergikiem i do tej pory radziłeś sobie z tym metodami doraźnymi, to być może przyszedł czas, w którym trzeba już pomyśleć o odczulaniu. Co powinno Cię do tego skłonić? Sprawdź w naszym poradniku.

Objawy towarzyszące

Jeśli poza typowymi objawami alergicznymi zauważasz u siebie także inne problemy zdrowotne, to powinieneś już myśleć o odczulaniu – dla własnego dobra. Do takich niepokojących objawów zaliczymy:

  • duszności,
  • zawroty głowy,
  • osłabioną odporność,
  • apatię,
  • przemęczenie,
  • trudności z zasypianiem,
  • brak apetytu.

Każdy kolejny sezon alergiczny jest coraz trudniejszy

Do tej pory jakoś udawało Ci się przetrwać sezon alergiczny, ale zauważyłeś, że od pewnego czasu przychodzi Ci to z coraz większym trudem? To wyraźny sygnał, że pora poddać się odczulaniu. Jeśli wraz z nadejściem sezonu na pylenie konkretnych gatunków roślin masz – pisząc kolokwialnie – kilka tygodni wyjętych z życia, to po co się tak męczysz?

Przytrafiają Ci się bardzo groźne sytuacje

Dobrym przykładem będzie tutaj… kichanie w czasie jazdy. Czy wiesz, że gdy jedziesz samochodem z prędkością 100 km/h i nagle kichniesz, to tracisz pełną kontrolę nad pojazdem na około 20 sekund? W tym czasie może się wydarzyć dosłownie wszystko. Takie sytuacje są wyjątkowo niebezpieczne, dlatego alergik, który podczas podróży autem non stop kicha, powinien bezwzględnie poddać się odczulaniu. 

Dotychczasowe metody przestały działać

Przez kilka lat brałeś tabletki na alergię z apteki, które jednak nie przynoszą już dobrych efektów? Zamiast testować kolejne specyfiki lepiej będzie rozwiązać ten problem raz, a porządnie. Odczulanie pozwoli Ci zapomnieć o alergii i nie katować się więcej ani męczącymi objawami, ani ciągłym łykaniem tabletek.

Nie chcesz już ograniczać swojej aktywności w sezonie alergicznym

Jeśli uwielbiasz sport i spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale w sezonie alergicznym nie możesz sobie na to pozwolić, to chyba sam masz świadomość tego, że czas poddać się odczulaniu. Szkoda życia na alergię!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.