Klasyczne maszynki do golenia - na co zwrócić uwagę przy wyborze

Remigisz Szulc
05.04.2021

Maszynka do golenia to urządzenie, które każdy mężczyzna powinien mieć w swojej łazience. Na rynku dostępne są różne modele, w tym klasyczne maszynki do golenia. Sprawdź, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy ich zakupie!

Wybór maszynki do golenia jest bardzo istotny. Powinna ona być skuteczna, umożliwiać komfortowe golenie oraz idealnie odpowiadać potrzebom użytkownika. Jeżeli planujesz zakup maszynki do golenia, koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem!

Zalety klasycznych maszynek do golenia

Maszynki do golenia na żyletki wciąż mają wielu zwolenników. Wynika to z ich licznych zalet. Jedną z nich jest to, że ostrza klasycznej maszynki do golenia są niezawodne – potrafią poradzić sobie nawet z najtwardszym zarostem. Jednocześnie wśród tradycyjnych maszynek istnieją modele, które są niesamowicie łagodne dla skóry. Dodatkowo używanie klasycznych maszynek pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, które zostałyby wydane na nieustanne kupowanie maszynek jednorazowych. Dzięki temu jest to rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Jak wybrać typ ostrza

Wybierając klasyczne maszynki do golenia należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Zastosowanie się do tych istotnych zasad ułatwi zakup urządzenia zgodnego z preferencjami użytkownika. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę typ ostrza. Można zdecydować się na zakup maszynki do golenia z jednym lub dwoma ostrzami. Pierwszy model jest stosunkowo mało popularny. Wynika to z mniejszego komfortu użytkowania – posiadane ostrze jest dość grube i mniej delikatne dla skóry. Znacznie częściej wybierane są maszynki z podwójnym ostrzem. Są one wyposażone w dwustronną żyletkę, która umożliwia zarówno szybsze, jak i bezpieczniejsze golenie.

Rodzaje głowic maszynek do golenia

Na rynku dostępne są maszynki z różnymi rodzajami głowic. Wśród nich można wyróżnić takie typy jak:

  • Głowica z zamkniętym grzebieniem – jest najbardziej popularnym rodzajem głowicy, który występuje w maszynkach do golenia. Posiada najmocniej zabudowane ostrze, dzięki czemu ryzyko zacięcia jest zredukowane do minimum. Dlatego idealnie sprawdzi się do codziennego, delikatnego golenia. Będzie także doskonałym rozwiązaniem dla początkujących.
  • Głowica z otwartym grzebieniem – jej dolna część swoim kształtem przypomina grzebień. Maszynki do golenia na żyletki z takim typem głowicy golą bardziej agresywnie niż te z zamkniętym grzebieniem. Jednak dzięki temu doskonale nadają się do ogolenia kilkudniowego zarostu. Dlatego będą idealne dla mężczyzn, którzy golą się co kilka dni.
  • Głowica ukośna (asymetryczna) – maszynka z taką głowicą ścina zarost pod odpowiednim kątem. Taka maszynka jest dość agresywna, dlatego polecana jest przede wszystkim dla doświadczonych mężczyzn.
  • Głowica z regulowanym ostrzem (adjustable) – w maszynkach z taką głowicą możliwa jest regulacja stopnia agresywności maszynki. Dzięki temu możesz dostosować intensywność pracy urządzenia do własnych preferencji.

Z ilu części może się składać maszynka do golenia?

Producenci oferują maszynki do golenia o zróżnicowanej konstrukcji. Możesz zdecydować się na maszynkę jedno-, dwu- lub trzyczęściową. Jednoczęściowa maszynka na żyletki, jak sama nazwa wskazuje, składa się tylko z jednej części. Aby wymienić żyletkę w takiej maszynce, nie trzeba rozkładać urządzenia na części. Takie maszynki są łagodne – ryzyko zacięcia i podrażnienia skóry jest w ich przypadku niskie. Z kolei maszynki dwuczęściowe rozkładają się na dwa, a trzyczęściowe – na trzy elementy. Mają one bardziej skomplikowaną konstrukcję, ale dzięki temu oferują wyższą jakość golenia.  

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze?

Jednym z ważnych czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru maszynki na żyletki, jest jej waga. Warto wybrać model, który będzie stosunkowo lekki. Cięższe urządzenia mogą wywierać niepotrzebny nacisk na twarz. Należy również wybrać uchwyt maszynki o odpowiedniej długości. Dostępne są zarówno maszynki z krótszymi, jak i z dłuższymi uchwytami. Warto dopasować długość uchwytu do wielkości własnych dłoni. Zwróć też uwagę na materiał wykonania maszynki. Jeżeli cenisz sobie materiały wysokiej jakości, idealnym wyborem dla Ciebie będzie maszynka na żyletki wykonana ze stali nierdzewnej.

Jakie kosmetykami stosować przy goleniu tradycyjnymi maszynkami?

Aby golenie było jeszcze bardziej efektywne, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich kosmetyków. Maszynka do golenia na żyletki doskonale sprawdzi się w połączeniu z wysokiej jakości mydłem lub kremem do golenia. Aby zachować dobry wygląd skóry, warto również stosować odpowiednie kosmetyki po goleniu.

Maszynka do golenia to przyrząd niezbędny dla każdego mężczyzny. Jest niezastąpiona w codziennej pielęgnacji. Dlatego warto wybrać urządzenie, które idealnie spełni oczekiwania użytkownika. Jeżeli lubisz tradycyjne rozwiązania, klasyczna maszynka na żyletki z pewnością trafi w Twój gust.

Tekst powstał przy współpracy ze sklepem Facetaria.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.