Kosiarka akumulatorowa? To może się udać!

Marek Szydełko
20.06.2022

Jeśli masz dom z ogródkiem, to na pewno masz też kosiarkę – elektryczną lub spalinową. Od pewnego czasu rozważasz zakup modelu akumulatorowego, ale nie wiesz, czy to na pewno dobry pomysł? Nie ulegaj stereotypom. Kosiarka akumulatorowa może być świetnym rozwiązaniem, a jej najważniejsze zalety omawiamy w naszym poradniku.

Koniec z męczącym odpalaniem kosiarki spalinowej

Każdy posiadacz kosiarki spalinowej zna ten ból. Nawet najlepsza kosiarka po latach przestaje odpalać za pierwszym szarpnięciem rozrusznika. W końcu trzeba powtarzać tę czynność wielokrotnie, szczególnie po zimie, tracąc przy tym mnóstwo sił. W przypadku kosiarki akumulatorowej ten problem oczywiście nie występuje.

Żadnego plączącego się kabla

Kosiarka akumulatorowa jest bardzo dobrą propozycją dla każdego faceta, który dziś pielęgnuje swój trawnik przy użyciu klasycznej kosiarki elektrycznej. Plączący się kabel potrafi nieźle działać na nerwy, nie wspominając już o tym, że bardzo przedłuża proces koszenia.

Kosiarka akumulatorowa jest bardzo lekka

To ważny argument dla panów, którzy nie mają już siły, aby męczyć się z kosiarką spalinową, a muszą co tydzień skosić kilkaset metrów trawnika. Kosiarki akumulatorowe są tak lekkie, że z ich obsługą poradzą sobie nawet wątłe kobiety.

Czy daje radę? To już zależy od wyboru odpowiedniego modelu

Największa kontrowersja związana z kosiarkami akumulatorowi dotyczy ich rzeczywistej wydajności. Panuje powszechne przekonanie, że takie kosiarki są słabe i nadają się jedynie do koszenia maleńkiego trawnika. To mit. Na rynku są już dostępne kosiarki akumulatorowe, które z powodzeniem zastępują nawet bardzo mocne modele spalinowe.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając kosiarkę akumulatorową?

Przede wszystkim od razu zainwestuj w drugi, zapasowy akumulator (lub zestaw akumulatorów). Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko bardzo irytującej sytuacji, w której w połowie koszenia nagle musisz przerwać pracę i poczekać kilka godzin na uzupełnienie energii w baterii.

Kolejną kwestią jest dobranie kosiarki do metrażu trawnika. Jeśli masz do skoszenia około 100 metrów murawy, to tak naprawdę możesz kupić dowolną markową kosiarkę – każda da sobie radę. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku większych trawników, gdzie trzeba już wziąć pod uwagę nie tylko maksymalny czas pracy na baterii, ale również moc silnika, prędkość obrotową, szerokość koszenia oraz pojemność kosza.

Zachęcamy również do zakupu kosiarki akumulatorowej znanej firmy. Nie chodzi tylko o jakość wykonania urządzenia, ale również o dostępność części zamiennych, przede wszystkim akumulatorów, które po 2-3 latach intensywnego użytkowania mogą już wymagać wymiany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.