Koszula z włoskim kołnierzykiem – co musisz o niej wiedzieć?

Jerzy Biernacki
22.03.2021

Każdy elegancki mężczyzna powinien mieć w swojej garderobie co najmniej kilka koszul na różne okazje. Na te oficjalne zdecydowanie najlepiej nadaje się koszula z włoskim kołnierzykiem. Prawdopodobnie o niej słyszałeś, ale nie do końca wiesz, czym się charakteryzuje, a tym samym – jak ją nosić. Wszystko po kolei wyjaśniamy w naszym poradniku.

Czym jest włoski kołnierzyk?

Włoski kołnierzyk rozpoznasz po bardzo szerokim rozstawie wyłogów. Kolejną charakterystyczną cechą jest duży kąt rozwarcia wyłogów, który w niektórych modelach koszul może sięgać nawet 180 stopni – jest to tzw. kołnierzyk extreme cutaway. Same wyłogi są natomiast dość niskie, dzięki czemu koszula prezentuje się elegancko.

Warto wiedzieć

W dobrze dobranej stylizacji klapy marynarki delikatnie zasłaniają wyłogi koszuli z kołnierzykiem typu włoskiego.

Czy do takiej koszuli zakładamy krawat?

Jest to jak najbardziej wskazane, głównie z uwagi na elegancki charakter koszuli z włoskim kołnierzykiem. Zwróć również uwagę na fakt, iż szerokie rozstawienie wyłogów powoduje, że pomiędzy nimi powstaje dość duża przestrzeń, która wymaga wypełnienia. Najlepiej sprawdza się do tego właśnie krawat, choć niektórzy panowie preferują muchę – nie jest to błąd.

Rada

Noszenie koszuli z kołnierzykiem włoskim bez krawata nie jest wskazane, ponieważ optycznie poszerza twarz.

Jedynym odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, w której zakładasz casualową koszulę z włoskim kołnierzykiem lub też jest to model wyjściowy, ale nie zapinasz w nim ostatniego guzika. Dodaje to stylizacji nieco ekstrawagancji. Pamiętaj natomiast, że wszystko zależy od sytuacji. Jeśli wybierasz się na oficjalne spotkanie lub ważną uroczystość, to koszulę z włoskim kołnierzykiem trzeba uzupełnić o krawat, ewentualnie muchę.

Kiedy zakładamy koszulę z kołnierzykiem typu włoskiego?

Ponieważ jest to bardzo elegancki krój koszuli, to jej zakładanie będzie wskazane zawsze wtedy, gdy kompletujesz oficjalną stylizację. Włoski kołnierzyk formalizuje wygląd koszuli i jest wyjątkowo męski, dlatego śmiało możesz sięgnąć po ten element garderoby na spotkanie biznesowe, do teatru, opery czy na wieczorową galę.

Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby zakładać koszulę z włoskim kołnierzykiem do pracy, na randkę czy nieformalną imprezę rodzinną – wówczas najlepiej będzie zaopatrzyć się w koszulę casualową, np. w bardziej wyrazistym kolorze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.