Krawat i poszetka: jak stworzyć idealny zestaw z tych dodatków?

Jerzy Biernacki
24.09.2020

Elegancki, świadomy swojego stylu mężczyzna, zawsze powinien zwracać uwagę na szczegóły. Nawet najlepszej jakości garnitur uszyty na miarę nie uratuje sytuacji, gdy popełnimy proste błędy na etapie dobierania krawatu oraz poszewki. Oba te elementy zwykle są nierozłączne, ale okazuje się, że panowie podchodzą do tematu ich kompletowania nieco po macoszemu. W naszym poradniku przybliżamy Ci podstawowe zasady dobierania poszetki do krawata (lub odwrotnie).

Nigdy takie same!

Największym i nagminnie popełnianym błędem przy dobieraniu krawata i poszetki jest stawianie na elementy z dokładnie takich samych materiałów. Wynika to po części z faktu, iż wiele sklepów oferuje takie gotowe zestawy, nie uświadamiając swoich klientów, że wybierając je popełnią stylistyczne faux-pas. Pamiętaj zatem: krawat i poszewka zawsze muszą się od siebie różnić, choćby symbolicznie.

Ważne!

Nadrzędną zasadą jest to, aby zawsze zacząć od dobrania krawatu do garnituru, a następnie poszetki do krawatu.

Jeśli więc np. zamierzasz założyć ciemno zielony krawat, to poszetka może być utrzymana w zbliżonej tonacji kolorystycznej, natomiast dobrze byłoby, aby prezentowała również jakieś zdobienie, np. białe figury geometryczne czy motywy roślinne.

Zestawienia kolorystyczne

Niezawodnym i bardzo bezpiecznym sposobem na to, aby stworzyć elegancką kombinację krawatu z poszewką, jest wybieranie tej drugiej w kolorze bieli, ewentualnie z subtelnymi zdobieniami w kolorze krawatu. Takie rozwiązanie gwarantuje świetny efekt, zwłaszcza w zestawieniu z ciemnym garniturem. Jeśli natomiast zakładasz smoking i czarną muchę, to poszewka również powinna być biała, wprowadzając nieco ożywienia do tak eleganckiej stylizacji.

Zawsze dobrze sprawdza się również dobieranie poszewki w takim samym kolorze lub tonacji kolorystycznej, jak krawat. Cały czas jednak musimy pamiętać, aby oba elementy nieco się od siebie różniły, w czym najlepiej pomagają zdobienia.

Rada

Jeśli zakładasz wielokolorowy krawat, to poszewka powinna być utrzymana w tonacji jednego z kolorów dominujących na krawacie.

Jak widzisz przy doborze krawatu i poszewki nie obowiązuje wcale pełna dowolność. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to wystrzeganie się łączenia tych elementów stylizacji wykonanych z dokładnie takiego samego materiału.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.