Kultura na siłowni, czyli jak się zachowywać, by nie narobić sobie obciachu?

Antoni Kwapisz
26.07.2019

Widząc się rano w lustrze i spoglądając na wagę nie mogłeś już dłużej odkładać tej decyzji. Czas najwyższy kupić karnet na siłownię. Plan jest ambitny: w ciągu kilku miesięcy zrzucić nadprogramowe kilogramy, a tłuszczyk zamienisz na twarde niczym skała mięśnie. Oby tylko nie zabrakło Ci wytrwałości! Wybierając się po raz pierwszy na siłownię pamiętaj, że obowiązują tam podstawowe zasady kultury, do których warto się stosować. Te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Zawsze miej ze sobą ręcznik

Nie tylko po to, aby ocierać pot z czoła, ale przede wszystkim, by zabezpieczać urządzenia, z których będziesz korzystać. Niepisaną zasadą jest nakrycie ręcznikiem ławki lub siodełka przed rozpoczęciem ćwiczeń. Dzięki temu Twój pot nie zostanie na urządzeniu, co byłoby bardzo niehigieniczne i mogłoby przeszkadzać innym osobom. Każdorazowo po zakończeniu ćwiczenia wytrzyj dokładnie sprzęt ręcznikiem.

Nie blokuj urządzeń

Zrobiłeś 10 powtórzeń na urządzeniu do ćwiczenia bicepsa? Super, teraz odpocznij, ale zrób to w innym miejscu, aby kolejne osoby mogły wykonać swój cykl. Blokowanie urządzeń jest skrajnie niekulturalne i powoduje, że na siłowni robi się tłoczno, czego nikt nie lubi.

Nie zrób sobie krzywdy (i przy okazji innym)

Debiutant na siłowni bezwzględnie powinien skorzystać z pomocy trenera, który ułoży mu podstawowy plan, a następnie pokaże, jak korzystać z poszczególnych sprzętów. Głupotą jest rwanie się do podnoszenia zbyt dużych ciężarów, byle tylko się popisać. Wyobraź sobie, że chwytasz sztangę z obciążeniem 80 kilogramów i próbujesz ją wycisnąć na ławce. Sztanga spada Ci na klatę piersiową, ktoś próbuje Ci pomóc i sam doznaje kontuzji. Nie dopuść do takiej sytuacji!

Nie przypatruj się, jak ćwiczą inni

Możesz oczywiście podglądać, jak bardziej doświadczone osoby wykonują poszczególne ćwiczenia, ale rób to dyskretnie i tylko przez chwilę. Ciągłe wgapianie się, jak ćwiczą inni, jest niekulturalne i krępujące. Nie wiadomo przecież, czy robisz to, aby się czegoś nauczyć, czy może w głębi ducha drwisz sobie z ćwiczących.

Sprzątaj po sobie

Skończyłeś ćwiczenia? Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zmęczony, musisz zadbać o porządek wokół siebie. Poodkładaj na miejsce hantle, obciążniki, gryf, sprawdź też, czy nie zostawiłeś pustej butelki po wodzie. Zajmie Ci to 2 minuty, a naprawdę ułatwi życie innym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.