Kwarantanna domowa: idealna okazja, by nadrobić zaległości rodzinne

Jerzy Biernacki
08.07.2020

Na pewno jesteś bardzo zapracowanym człowiekiem, który całymi dniami poświęca mnóstwo energii i czasu, by zapewnić dobre warunki swoim najbliższym. Sam dobrze wiesz, że Twój pracoholizm ma również złe strony – to przede wszystkim przyczyna poluźnienia więzi rodzinnych. Choć w tych okolicznościach brzmi to mało pocieszająco, to okres domowej kwarantanny może wręcz być czymś, co dosłownie spadło Ci z nieba. Nareszcie masz przymusową okazję do tego, aby nadrobić wszystkie rodzinne zaległości. Sprawdź, jak wykorzystać ten czas możliwie najbardziej efektywnie.

Odciąż partnerkę w opiece nad dziećmi

To najlepsze, co możesz teraz zrobić dla Waszego związku. Nie zrzucaj całej odpowiedzialności za zapewnienie dzieciom rozrywek na partnerkę. Masz świetną okazję, aby wykazać się pomysłowością, zaangażowaniem, po prostu być fajnym tatą. Poszukaj inspiracji w Internecie, przypomnij sobie stare zabawy, odkurz planszówki. Czasu Ci nie zabraknie.

Masz w domu ucznia? Zaangażuj się w naukę online

Szczególnie ważną rolą taty przymuszonego do domowej kwarantanny jest zadbanie o edukację dziecka szkolnego. Jeśli Twoja pociecha uczy się teraz online lub otrzymuje zadania od nauczyciela przez e-dziennik, to koniecznie pomóż jej to wszystko „ogarnąć”. Zadbaj o prawidłowe działanie urządzeń do komunikacji online, tłumacz trudniejsze zadania, motywuj do zaangażowania się w naukę.

Zrób wszystko to, o co partnerka od dawna nie mogła się Ciebie doprosić

Czas domowej kwarantanny możesz także wykorzystać na typowo „męskie” sprawy, czyli chociażby wykonanie drobnych napraw, przeprowadzenie małego remontu czy zrobienie setek innych rzeczy, na które przez cały rok brakuje Ci energii, chęci i po prostu czasu. Pamiętasz, że od wielu miesięcy obiecujesz posprzątać piwnicę? A co z garażem i ze strychem? Może nareszcie uda Ci się wymienić uszczelkę w przeciekającej słuchawce prysznicowej? Zrób sobie listę takich spraw do załatwienia i po kolei je odhaczaj. Dzięki temu nie będziesz mieć irytujące poczucia, że marnujesz swój potencjał w domu.

Zapomnij o telewizorze. Teraz Ty jesteś największą atrakcją dla Twoich dzieci

Najgorsze, co możesz zrobić podczas domowej kwarantanny, to siedzieć i zamartwiać się, co będzie dalej. Nikt tego nie wie, ale kryzys w końcu minie. Masz na to ograniczony lub wręcz żaden wpływ, dlatego skup się na rodzinie, w szczególności na dzieciach. Zamiast sadzać je przed telewizorem, pozwól im się sobą nacieszyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.