Maseczki ochronne wielorazowego użytku: bezpiecznie i w stylu

Maciej Piwowski
18.04.2020

Od 16 kwietnia 2020 roku w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, w tym w komunikacji miejskiej, ale też w lasach czy parkach. Jest to oczywiście element walki z epidemią koronawirusa, która od wielu tygodni paraliżuje życie całej Europy i większej części świata. Co prawda rozporządzenie nie wskazuje, w jaki sposób mamy zakrywać twarz i dopuszcza używanie chust czy szalików, ale i tak najwygodniejszym rozwiązaniem są maseczki ochronne. Jedni „walczą” o nie w aptekach, inni szyją je samodzielnie w domu. Skoro jednak maseczki antywirusowe mają zostać z nami na dłużej i stać się podstawowym elementem ulicznej stylizacji, warto postawić na takie, które nie tylko minimalizują ryzyko przenoszenia wirusa, ale także świetnie wyglądają.

Maseczki wielorazowe: optymalny wybór dla większości z nas

Koronawirus i maseczki – te słowa są w dzisiejszych czasach ze sobą nierozerwalnie związane. Co prawda w Polsce przez długi czas nie nakazywano noszenia maseczek, jednak doświadczenia takich krajów, jak Korea Południowa, Tajwan czy Czechy pokazały, że zasłanianie twarzy w miejscach publicznych może przyczynić się do opanowania sytuacji epidemiologicznej. Trzeba przy tym podkreślić, że celem noszenia maseczki nie jest ochrona przed zarażeniem, ale przed transmisją koronawirusa z osób chorujących bezobjawowo na innych.

Maseczki chirurgiczne oraz półmaski FFP3 są towarem deficytowym i powinny pozostać do użytku personelu medycznego. Osoby wybierające się do sklepu, idące do pracy czy spacerujące mogą natomiast stosować maseczki bawełniane. Producenci, w tym znane marki odzieżowe, szybko odpowiedzieli na ogromne zapotrzebowanie rynku i zaproponowali szeroki wybór maseczek – od prostych i tanich modeli po maseczki designerskie.

Te drugie cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ z jednej strony spełniają funkcję ochronną, a z drugiej pozwalają wyróżnić się na ulicy i wyglądać całkiem nieźle, pomimo surrealistycznych okoliczności.

Wybieramy maseczki bawełniane: na co zwrócić uwagę?

Maseczki ochronne przede wszystkim powinny być wykonane z wysokojakościowej bawełny, najlepiej potwierdzonej certyfikatem OEKO-TEX. Dla zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa zalecane jest wybieranie maseczek trójwarstwowych, nieco grubszych, ale nadal umożliwiających dość swobodne oddychanie. Warstwę hamującą aerozol ze śliny mogący zawierać patogen najczęściej stanowi włóknina polipropylenowa.

Wybierając maseczki antywirusowe warto też zwrócić uwagę na kwestie praktyczne. Najwygodniejsze w noszeniu i zakładaniu są maseczki bawełniane z rzepem zapinanym z tyłu głowy, które nie zsuwają się z twarzy i ściśle do niej przylegają. Większość wielorazowych maseczek ochronnych występuje w uniwersalnym rozmiarze, dopasowując się do kształtu twarzy. Dostępne są modele unisex, męskie, damskie, a nawet dziecięce.

Ile kosztuje maseczka ochronna? Ceny estetycznie wykonanych modeli z dobrych materiałów zaczynają się już od kilku złotych. Za maseczki bawełniane znanych projektantów trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Jak dbać o ochronne maseczki wielorazowe?

Podstawą jest oczywiście regularne dezynfekowanie maseczki ochronnej. Na co dzień można to robić spryskując powierzchnię maseczki płynem na bazie alkoholu. Skutecznym sposobem jest również użycie żelazka z funkcją pary. Co kilka dni maseczkę wielorazową trzeba natomiast wyprać w wysokiej temperaturze.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.