Masz „krótki lont”? Sprawdź, jak uniknąć konfliktów z najbliższymi

Mateusz Nowak
10.05.2022

Facet z krótkim lontem, czyli bardzo wybuchowy, nie jest łatwym partnerem i ojcem. Wszystko może go wyprowadzić z równowagi, nigdy nie wiadomo, kiedy skończy mu się cierpliwość i co tym razem wprawi go w stan furii. Ten opis idealnie pasuje do Ciebie? Wiedz zatem, że takim zachowaniem wyrządzasz krzywdę swoim najbliższym, zwłaszcza dzieciom. Przeczytaj nasz poradnik i wykorzystaj wskazówki, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.

Poproś o pomoc partnerkę

Na pewno miewasz takie dni, kiedy po powrocie do domu czujesz, że lada moment wybuchniesz. Wszystko Cię denerwuje, nie masz cierpliwości do dzieci. Zamiast udawać, że wszystko jest w porządku, porozmawiaj z partnerką i poproś ją, aby wyręczyła Cię w obowiązkach domowych, na przykład wykąpaniu dziecka, umyciu mu zębów, przeczytaniu książeczki na dobranoc etc.

Zrób sobie spacer przed powrotem do domu

Jeśli miałeś fatalny dzień i wystarczy drobiazg, aby wyprowadzić Cię z równowagi, to zrezygnuj z natychmiastowego powrotu do domu – i tak nie będzie z Ciebie wielkiego pożytku. Zamiast tego wybierz się na krótki spacer, podczas którego uporządkujesz myśli, przenalizujesz problemy i po prostu się uspokoisz.

Bądź na bieżąco ze sprawami dzieci

Często jest tak, że ojcowie z krótkim lontem wybuchają na wieść o tym, że np. dziecko ma od dawna spore problemy w szkole. Masz podobnie? W takim razie to tylko Twoja wina. Staraj się być na bieżąco ze sprawami dzieci, aby później nie mieć wrażenia, że spadła na Ciebie fala problemów, z którymi sobie nie radzisz.

Znajdź sobie jakiś katalizator złych emocji

Jeśli nie masz żadnego hobby i co gorsza twierdzisz, że nie masz na nie czasu, to jak najszybciej zmień podejście. Każdy musi mieć przestrzeń dla siebie, w której czuje się dobrze i może się w niej pozbyć nagromadzonych złych emocji. Spróbuj sportu, wspomnianych spacerów, aktywnego spędzania czasu z dziećmi, gier planszowych lub komputerowych etc.

Pamiętaj również, że tzw. krótki lont może być skutkiem nie tylko Twojego charakteru, ale też przemęczenia. Spróbuj pracować mniej, wcześniej wracać do domu, szukaj ciekawych pomysłów na aktywne spędzanie weekendów, nie przynoś pracy z biura. To na pewno poprawi Twoje relacje z najbliższymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.