Masz problemy z kręgosłupem? Oto sporty, które śmiało możesz uprawiać

Mateusz Nowak
31.03.2020

Problemy z kręgosłupem to nic przyjemnego – utrudniają życie, wykonywanie nawet najprostszych czynności, powodują ból i ograniczają aktywność. Błędem jest jednak zakładanie z góry, że cierpiąc na takie dolegliwości nie możesz uprawiać żadnego sportu. Owszem, powinieneś unikać dyscyplin obciążających kręgosłup, jednak wybór jest znacznie szerszy. W naszym poradniku wymieniamy sporty, które mogą uprawiać osoby mające problemy z kręgosłupem – jest to nawet wskazane dla wzmocnienia mięśni przykręgosłupowych.

Pływanie

Jest zdecydowanie najlepsze dla kręgosłupa, ponieważ woda w naturalny sposób odciąża układ kostno-mięśniowy człowieka. Oczywiście nikt nie mówi tutaj o wyczynowym uprawianiu pływania. Jednak pokonanie kilkunastu długości basenu rekreacyjnym tempem z pewnością Ci nie zaszkodzi, a wręcz pomoże w rehabilitacji schorzenia. Pamiętaj natomiast, aby unikać pływania żabką – akurat ten styl nadmiernie obciąża kręgosłup oraz obręcz barkową.

Joga

Wielu facetów pewnie w ogóle nie bierze pod uwagę uprawiania tego „babskiego” sportu, ale nie kieruj się stereotypami. Joga jest rewelacyjną formą aktywności dla osób mających problem z kręgosłupem. Głównym celem jest tutaj rozciąganie tkanek, w tym mięśni i więzadeł, co przynosi wielką ulgę. Regularne wykonywanie ćwiczeń z katalogu jogi minimalizuje dolegliwości bólowe kręgosłupa, ogranicza przykurcze mięśniowe, a „przy okazji” poprawia kondycję psychiczną.

Pilates

Kolejny sport powszechnie kojarzony wyłącznie z kobietami, który jednak zdecydowanie można polecić facetom mającym problemy z kręgosłupem. W pilatesie chodzi głównie o to, aby wzmocnić mięśnie głębokie, z których istnienia być może nawet nie zdajesz sobie sprawy. Tymczasem to one w dużym stopniu odpowiadają za prawidłową postawę – ich osłabienie jest natomiast jedną z głównych przyczyn bólu kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.

Nordic walking

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz ćwiczyć w klubie fitness czy na basenie, zawsze pozostają Ci jeszcze spacery, ale najlepiej z kijkami – czyli właśnie nordic walking. Dzięki kijkom dużo łatwiej utrzymasz prawidłową postawę, zapewniają one także dodatkowe podparcie dla tułowia, dzięki czemu kręgosłup jest mniej obciążony. Czy wiesz, że podczas treningu nordic walking angażujesz aż 90% swoich mięśni? W dodatku jest to bardzo bezpieczny sport dla osób w każdym wieku, również mających poważne problemy z kręgosłupem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.