Masz stary telewizor? Sprawdź, co kupić, aby dać mu drugie życie

Maciej Piwowski
23.01.2023

Leciwy telewizor to według dzisiejszych standardów taki, który ma więcej niż 10 lat. Dekada w branży elektroniki to rzeczywiście cała epoka. Nie ulegaj jednak presji zakupu nowego telewizora, jeśli obecny wciąż działa bez zarzutu i jesteś zadowolony z jakości obrazu. W dodatku możesz łatwo o stosunkowo niedrogo przystosować stary telewizor do obecnych standardów. Jak? Wystarczy kupić tych kilka rzeczy, które omawiamy w naszym poradniku.

Przystawka Smart TV

Na dobry początek zainteresuj się tematem przystawek Smart TV. Może to być zarówno niewielkie pudełko przypominające dekoder, jak i stick wpinany w gniazdko USB. Dzięki przystawce zamienisz stary telewizor w pełnoprawny Smart TV, z dostępem do platform VOD czy YouTube. Takie przystawki pracują pod systemem Android, dlatego ich obsługa jest banalnie prosta (można to również robić przy pomocy smartfonu). Ceny zaczynają się od około 200 złotych.

Soundbar

Jeśli nie narzekasz na jakość obrazu, natomiast Twój leciwy telewizor nie grzeszy czystością i donośnością dźwięku, to możesz rozważyć zakup soundbara. Już sama belka znacząco poprawi jakość dźwięki, po doposażeniu jej o subwoofer zyskasz namiastkę kina domowego. Radzimy rozejrzeć się za używanym soundbarem – wiele osób kupuje takie urządzenia i szybko się ich pozbywa z uwagi na rozczarowanie jakością dźwięku (nie jest to ani kino domowe, ani nawet pełnoprawny system audio do słuchania muzyki).

Potrzebne adaptery

Problemem w leciwych telewizorach często jest brak współczesnych złącz do podłączania zewnętrznych urządzeń – np. HDMI. Jeśli podobnie jest w przypadku Twojego odbiornika, to sprawdź, jakimi złączami dysponujesz, a następnie poszukaj w Internecie odpowiednich adapterów. Kosztem kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych rozwiążesz ten, wydawałoby się, poważny problem.

Uchwyt ścienny

Na koniec pomyśl, czy nie warto przymocować telewizora do ściany. Dzięki temu prostemu zabiegowi ekran będzie się wydawać większy, a dodatkowo zyskasz miejsce na dokupiony już soundbar. Solidny uchwyt ścienny można znaleźć za około 50-60 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie