Męskie obuwie ze skóry: jak o nie dbać?

Marek Szydełko
14.10.2019

Stara maksyma głosi, że wygląd obuwia mówi dużo o jego właścicielu. Chodząc w zaniedbanych butach wystawiasz się na nieprzychylną opinię otoczenia, co jest szczególnie niebezpieczne w relacjach biznesowych i towarzyskich. Dbanie o obuwie nie jest specjalnie skomplikowane czy czasochłonne, o ile robisz to na bieżąco. Specjalne wymagania mają przede wszystkim buty ze skóry. Sprawdź, jak je prawidłowo pielęgnować w zależności od tego, z jakiej skóry zostały wykonane.

Buty ze skóry licowej

Najczęściej wykonuje się z niej obuwie wizytowe. Skóra licowa jest bardzo elegancka, trwała, ale ma również duże wymagania w zakresie pielęgnacji. Przede wszystkim musisz pamiętać o regularnym pastowaniu butów – wybieraj do tego pastę w kolorze skóry, zawierającą naturalne woski, które nie tylko nabłyszczają, ale również zabezpieczają buty przed wilgocią.

Rada

Przed użyciem nieznanej Ci pasty zawsze nałóż ją na najmniej eksponowany fragment buta, np. w okolicach piętki. Unikniesz dużych problemów, gdyby okazało się, że odcień pasty kompletnie nie pasuje do koloru skóry.

Pastowanie butów ze skóry licowej nie jest trudne. Zaczynamy od nałożenia niewielkiej warstwy produktu, następnie trzeba odczekać około 15-20 minut i wtedy można się już zabrać za polerowanie. Pamiętaj, aby buty do pastowania były czyste i suche.

Buty ze skóry zamszowej lub nubuku

Oba rodzaje skóry charakteryzują się chropowatą powierzchnią, w dotyku nieco przypominającą welur. Ich cechą wspólną jest to, że mają dość wygórowane potrzeby w zakresie pielęgnacji. Z oczywistych powodów buty z zamszu czy nubuku nie nadają się pastowania. Znacznie lepszym wyborem będzie specjalny środek odświeżający, który unosi włosie, usuwa zabrudzenia oraz przede wszystkim impregnuje skórę, która jest bardzo podatna na zawilgocenie.

Rada

Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, po nałożeniu środka czyszcząco-impregnującego dodatkowo przetrzyj buty szczotką z miękkim włosiem.

Lekko okurzone buty z zamszu lub nubuku wystarczy czyścić szczotką, ewentualnie delikatnie zwilżoną ściereczką.

Buty z lakierowanej skóry

Piękne, ale wymagające bardzo częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Na lakierowanej skórze widać nawet drobne zabrudzenia czy ubytki, stąd zaleca się, by takie obuwie czyścić codziennie (zwykłą ściereczką), a minimum raz w tygodniu zafundować im pastowanie z wykorzystaniem pasty w płynie. Po jej zastosowaniu nie trzeba już szczotkować powierzchni skóry, choć wskazane jest przetarcie jej np. mikrofibrą. Pamiętaj również o regularnym (przynajmniej raz w miesiącu) stosowaniu środka impregnującego do lakierowanej skóry.

Warto też zapoznać się z zasadami wyboru butów eleganckich, o których na blogu eobuwie.pl opowiada Dawid Tymiński. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.