Męskie paznokcie – jak o nie dbać, aby nie narobić sobie wstydu?

Marek Szydełko
22.02.2016

Klasyczny model faceta, który nie przykłada wagi do swojego wyglądu, ma pachnieć i wyglądać „po męsku”, co najwyżej zakładać marynarkę na ważne wydarzenia, na szczęście odszedł już dawno do lamusa. Dziś prawdziwy mężczyzna musi o siebie dbać. Nikogo nie dziwi już widok faceta goszczącego w salonie kosmetycznym, który poddaje się zabiegowi manicure. Jeśli to dla Ciebie zbyt wiele, spokojnie. Możesz zadbać o swoje męskie paznokcie także w mniej ostentacyjny sposób. Ważne, abyś to robił, bo zaniedbane paznokcie naprawdę źle o Tobie świadczą.

Paznokcie są Twoją wizytówką

Nie ma w tym stwierdzeniu ani grama przesady. Szczególnie panowie pracujący na eksponowanych stanowiskach, mający kontakt z klientami, muszą pamiętać o prawidłowej pielęgnacji paznokci. Brzydkie, obgryzione, zbyt długie czy – o zgrozo! – brudne jednoznacznie kojarzą się z osobą, która jest na bakier z higieną. Nie chcesz chyba, aby tak o Tobie sądzono, prawda?

Dlatego od razu przyjrzyj się swoim paznokciom i oceń, w jakim są stanie. Jeśli nie potrafisz stwierdzić, czy wymagają one radykalnej, czy tylko doraźnej pomocy, idź do salonu kosmetycznego i poproś o konsultację. Kosmetyczka szybko wyłapie wszelkie zmiany, które mogą świadczyć nawet o poważnej chorobie!

Warto wiedzieć

Stan paznokci może być wyraźnym sygnałem, że z Twoim organizmem dzieje się coś niepokojącego. Najczęściej odpowiadają za to choroby grzybicze i pasożytnicze, jednak często kryją się za tym także problemy z metabolizmem , niedobory witamin, a nawet choroby narządów wewnętrznych.

Sposoby na to, aby skutecznie zadbać o męskie paznokcie

Przesada na pewno nie jest wskazana. Jeśli chcesz pozostać w 100% facetem, to absolutnie nie musisz co drugi dzień biegać do kosmetyczki i prosić o wykonanie manicure. Jednak dbałość o paznokcie jest podstawą codziennej higieny, którą powinieneś sobie jak najszybciej zakodować.

Oto podstawowe porady dla facetów, którym zależy na schludnym wyglądzie paznokci i dłoni:

  • Nie obgryzaj paznokci! – ten wstrętny nałóg trudno jest wyplenić, szczególnie jeśli rodzice nie zwracali Ci na to uwagi w dzieciństwie. Jednak można się z nim rozprawić. Wystarczy samodyscyplina. Generalnie oduczenie się obgryzania paznokci nie zajmuje więcej niż kilka tygodni. Jeśli nadal masz z tym problem, sięgnij po preparaty dostępne w aptece, których smak skutecznie zniechęci Cię do wkładania palców do ust.
  • Codzienna pielęgnacja – zwykłe mydło zastąp delikatnymi emulsjami i żelami, które nie wysuszają skóry dłoni i skórek wokół paznokci. Sięgnij również po kremy do paznokci i dłoni – pomogą w zachowaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia tych okolic.
  • Odżywiaj się zdrowo – Twoje paznokcie szybko zdradzą skład Twojej codziennej diety. Dlatego dla własnego dobra zapomnij o słodyczach i tłustych potrawach. Włącz do jadłospisu duże ilości warzyw i owoców, jedz produkty wysokobiałkowe, bogate w cynk i wapń oraz żelazo.
  • Pamiętaj o regularnym obcinaniu – a także o wycinaniu skórek nachodzących na płytki paznokci. Nie jest to wcale trudne, a jeśli mimo wszystko sobie z tym nie radzisz, poproś o pomoc partnerkę.
  • Raz na jakiś czas zajrzyj do salonu kosmetycznego – profesjonalna kosmetyczka momentalnie doprowadzi Twoje paznokcie do idealnego stanu, jednocześnie zachowując ich męski wygląd i kształt.

Naprawdę warto poświęcić swoim dłoniom nieco więcej uwagi, bo choć możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, to otoczenie zwraca uwagę na stan Twoich paznokci. Pamiętaj, że zadbany mężczyzna jest inaczej odbierany przez ludzi, staje się pewniejszy siebie i łatwiej odnaleźć mu się w towarzystwie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie