Napięcie mięśniowe: co możesz na to poradzić?

Mariusz Siwko
26.09.2023

Napięcie mięśniowe to nieprzyjemna przypadłość, która może powodować przewlekły ból, utrudniać wykonywanie nawet prostych czynności, nie wspominając już o uprawianiu sportu. Na tę dolegliwość uskarża się coraz więcej osób, częściej mężczyzn. W naszym poradniku podpowiadamy, co można poradzić na napięcie mięśniowe.

Zmień tryb życia

Napięcie mięśniowe nie bierze się znikąd. Najczęściej jest to konsekwencja stresu oraz siedzącego trybu życia. W pierwszej kolejności warto więc zmienić swoje codzienne nawyki. Wysypiaj się, unikaj sytuacji konfliktowych, jeśli masz bardzo stresującą pracę, która wyraźnie Cię wykańcza, to pomyśl o jej zmianie, staraj się też więcej ruszać i gimnastykować w biurze.

Wzbogać swoją dietę

Napięcie mięśniowe może sugerować niedobory ważnych składników odżywczych i mineralnych, przede wszystkim magnezu. Przyjrzyj się swojej diecie i wzbogać ją o naturalne źródła witamin, szczególnie warzywa. Wyeliminuj natomiast biały cukier oraz ogranicz spożywanie tłustych mięs.

Odstaw używki

Napięciu mięśniowemu sprzyja stosowanie skrajnie niezdrowych używek, przede wszystkim nikotyny. Dodatkowo staraj się mocno ograniczyć lub całkowicie zrezygnuj z picia kawy i czarnej herbaty oraz oczywiście alkoholu.

Codzienne ćwiczenia rozluźniające

Niezbędne w pozbyciu się napięcia mięśniowego jest codzienne wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych. Rozciągaj się rano i wieczorem, starając się również wykorzystywać różne przybory do ćwiczeń mięśniowych – roller, gumę i piłkę tenisową.

Jeśli natomiast napięcie mięśniowe jest bardzo silne i trudno jest Ci przez to normalnie funkcjonować, to skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty – ten nie tylko rozluźni struktury mięśniowe, ale także pokaże Ci ćwiczenia, które możesz wykonywać w domowym zaciszu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie