NFZ będzie refundować badanie nasienia

Antoni Kwapisz
14.08.2023

To bardzo dobra informacja, na którą czekało wielu mężczyzn w Polsce. Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 sierpnia 2023 roku będzie refundować badanie jakości nasienia, czyli tzw. seminogram. Jest to podstawowe badanie przeprowadzane w celu oceny płodności mężczyzny.

Koniec z płaceniem za badanie z własnej kieszeni

Do tej pory mężczyźni, u których podejrzewano bezpłodność, musieli płacić za seminogram z własnej kieszeni. Od sierpnia badanie będzie już refundowane, ponieważ trafiło do wykazu świadczeń gwarantowanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Środki zarezerwowane na ten cel powinny pokryć koszty około 8300 takich badań w ciągu roku.

Seminogram pozwala ocenić jakość i liczebność plemników, jak również ich aktywność, co jest podstawą w rozpoznaniu ewentualnej męskiej niepłodności i stanowi standard w diagnostyce i leczeniu tego problemu zdrowotnego.

Komu będzie przysługiwać darmowe badanie nasienia?

Z badań będą mogli skorzystać pełnoletni mężczyźni, którzy od co najmniej roku starają się z partnerką o dziecko (partnerka w wieku do 35 lat). Jeśli partnerka jest starsza, to okres bezskutecznych starań o ojcostwo zostaje skrócony do pół roku.

Co ważne, na badanie będzie kierować lekarz na podstawie rozpoznania „N46 Niepłodność męska”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie