Nie lubisz robić brzuszków? Są inne sposoby na zrobienie sześciopaka!

Remigisz Szulc
27.10.2015

Nawet jeśli się do tego nie przyznajecie, to większość z Was marzy o tym, aby mieć na brzuchu słynny sześciopak. Gdy zamiast niego wypracowaliśmy sobie oponkę, to chyba jest znak, że warto zacząć działać. Nie będzie łatwo, bo ćwiczenia na mięśnie brzucha należą do najcięższych, ale efekt przy zachowaniu konsekwencji zapowiada się rewelacyjny. Oto nasze propozycje ćwiczeń na zrobienie sześciopaka.

Podstawa to izometria

Najskuteczniejsze, czyli przynoszące najlepsze i najszybsze efekty, są ćwiczenia oparte na izometrii, które wykonuje się w krótkich, dynamicznych seriach. Każdą pozycję należy utrzymać przez maksymalnie 30 sekund, aby napiąć mięśnie, ale ich nie przeciążyć i zapewnić im stały dopływ tlenu.

Ćwiczenia izometryczne na mięśnie brzucha praktykują zawodowi sportowcy. Są one także elementem bardziej zaawansowanych zadań typowo gimnastycznych, takich jak stanie na rękach. Dzięki nim nie tylko rzeźbimy brzuch, ale także dbamy o swój kręgosłup i prawidłową postawę.

Ćwiczenie nr 1 – Deska

Ćwiczenie nazywane po prostu „robieniem deski” można bez problemu wykonać w domu i nie jest do tego potrzebny żaden sprzęt. Kładziemy się na ziemi z łokciami po bokach tułowia złamanymi pod kątem prostym. Następnie unosimy ciało na łokciach, a z tyłu tylko na palcach. Kręgosłup musi być lekko wygięty. Postawę stabilizujemy mięśniami brzucha i wytrzymujemy 20-30 sekund. Powtarzamy kilka razy i odpoczywamy. Bardzo szybko poczujecie ból mięśni brzucha, co jest znakiem, że to ćwiczenie było im potrzebne.

Ćwiczenie nr 2 – Rowerek

Znane ćwiczenie, które z pewnością pamięta każdy, kto chodził w szkole na WF. Kładziemy się na plecach, unosimy nogi i pedałujemy przez 30 sekund. Powtarzamy kilka razy, aż poczujemy ból mięśni brzucha.

Ćwiczenie można z czasem sobie utrudnić, wykonując pedałowanie przy lekkim skręcie tułowia. Wówczas zaczniemy ćwiczyć boczne mięśnie brzucha, bardzo istotne w wypracowaniu sześciopaka.

Ćwiczenie nr 3 – Drążek

Jeśli nie masz w domu drążka, to poszukaj go na placu zabaw lub siłowni na świeżym powietrzu. Podciąganie na drążku rewelacyjnie wzmacnia mięśnie brzucha i kręgosłup, a także ramiona, biceps i triceps. To zdecydowanie jedno z najlepszych ćwiczeń ogólnorozwojowych.

Samo podciąganie w końcu przestanie Ci wystarczać i będziesz musiał wprowadzić nowy element. W wolnym zwisie podciągaj kolana w kierunku brody, starając się jak najbardziej zbliżyć je do twarzy. Zostań w tej pozycji przez 20-30 sekund i powtarzaj ćwiczenie kilka razy. Efekty będą świetne.

A może jednak brzuszki?

Gdy już wzmocnisz swoje mięśnie brzucha przyjdzie czas, że jednak będziesz musiał zdecydować się na ćwiczenia w stylu brzuszków. Wiele osób ich nie znosi, ale na szczęście nie musi być wcale tak nudno, jak może się wydawać. Wystarczy, że urozmaicisz ćwiczenie o kilka fajnych elementów.

Bardzo dobre efekty przynosi wykonywanie brzuszków z wyciągniętymi przed siebie ramionami – można to ćwiczenie utrudnić stosując dodatkowe obciążenie. Jeśli czujesz się na siłach, zacznij robić brzuszki bananowe, to znaczy z wyprostowanymi i uniesionymi lekko nogami oraz rękami. W celu zmuszenia do pracy mięśni bocznych wykonuj też brzuszki ze skrętem.

Jak widzisz wypracowanie sześciopaka wcale nie musi się wiązać z wykupieniem karnetu na siłownię i katowaniem się pracą na przyrządach. Znakomity efekt osiągniesz też w domu, ale liczy się konsekwencja, dieta i samozaparcie. Jeśli zsumujesz czas potrzebny na wykonanie wszystkich tych ćwiczeń, to zauważysz, że wystarczy poświęcić maksymalnie pół godziny dziennie, aby solidnie poprawić swój wygląd i zadbać o kondycję kręgosłupa. Powodzenia!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie