Nietypowe sygnały, które wysyła skrajnie zmęczony organizm

Jerzy Biernacki
16.06.2023

Większość facetów w Polsce narzeka na przewlekłe zmęczenie pracą. Zwykle powrót do równowagi psychofizycznej gwarantuje aktywnie spędzony weekend. Czasami jednak to nie wystarczy, co ma związek ze skrajnym zmęczeniem organizmu, na przykład w wyniku wielotygodniowego brania nadgodzin. Oto nietypowe sygnały, które może wysyłać wycieńczone ciało.

Nie możesz zasnąć, wcześnie się budzisz

Paradoksalnie przemęczony organizm ma problemy ze snem. Osoby, które są wręcz wycieńczone pracą czy ciężkim treningiem, mogą zaobserwować u siebie utrudnione zasypianie oraz budzić się wcześnie rano, nawet w weekend. Jeśli masz tak samo, to jest sygnał mogący świadczyć o wyczerpaniu.

Drżenie rąk

Drżenie rąk może wskazywać na wiele problemów zdrowotnych, natomiast jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn jest właśnie skrajne zmęczenie. Często towarzyszą mu niedobory żywieniowe, szczególnie magnezu, co daje właśnie taki efekt.

Duży apetyt

Mocno i przewlekle zmęczeni faceci mają tendencję do tycia. Wszystko z powodu niepohamowanego apetytu, szczególnie wieczorem, gdy nareszcie można chwilę odsapnąć na kanapie przed telewizorem. Organizm sygnalizuje w ten sposób niedobory żywieniowe i konieczność szybkiego uzupełniania energii – niestety, najczęściej produktami zasobnymi w cukier.

Duszność wysiłkowa

Duszność to objaw, którego absolutnie nie wolno bagatelizować. Jeśli obserwujesz ją u siebie w trakcie i po wysiłku fizycznym, to skonsultuj się z lekarzem. Duszność może być objawem zarówno skrajnego zmęczenia, jak i poważnej choroby układu oddechowego, włącznie z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie