Nowy telewizor? Skup się na tych kryteriach

Andrzej Winnicki
12.05.2022

Zakup nowego telewizora wydaje się być błahostką, a jednak gdy przychodzi co do czego, to zaczynają się schody. Rynek jest zalany modelami różnych producentów, sprawy nie ułatwia też ogromna rozpiętość cenowa. Czym zatem należy się kierować przy wyborze nowego telewizora? Najważniejsze kryteria omawiamy w naszym poradniku.

Rozmiar

Zacznij od sprawdzenia, jaki największy telewizor zmieści się w Twoim salonie. Tak, największy, ponieważ zakup zbyt małego wyświetlacza może spowodować, że za chwilę zaczniesz żałować decyzji. Zmierz odległość od ściany/szafki RTV do sofy. Jeśli wynosi około półtora metra, to odpowiedni będzie telewizor w rozmiarze 50-55 cali.

System Smart TV

To dziś podstawowe kryterium wyboru. Praktycznie każdy telewizor dostępny na rynku oferuje dziś funkcje smart, natomiast ich stabilność i użyteczność są silnie uzależnione od rodzaju zastosowanego systemu operacyjnego. Bez wątpienia najbardziej przyszłościową opcją jest Android TV. Unikaj natomiast zamkniętych i nierozwijanych już systemów, na przykład na Linuxie.

Rodzaj matrycy

Nie chcemy rozpoczynać nowej wojny pomiędzy obozami zwolenników matryc VA i matryc IPS. Obie mają swoje zalety i wady. Ważne, aby wybrać taką matrycę, która najlepiej sprawdzi się w konkretnych warunkach. Jeśli oglądasz telewizję wyłącznie na wprost i zależy Ci na ładnych kolorach (szczególnie czerni), to postaw na VA. Z kolei w przypadku oglądania treści w nawet lekkim odchyleniu, warto już wybrać matrycę IPS. OLED to jednak już zupełnie inna półka cenowa, dlatego nie dodajemy tej matrycy do naszego zestawienia.

Złącza i dostęp do nich

Aby nowy telewizor był maksymalnie funkcjonalny, to potrzebne są różnego rodzaju złącza, w tym HDMI, USB oraz LAN do zapewnienia szybkiego, stabilnego połączenia z Internetem. Liczba złącz nie jest tak ważna, jak łatwy dostęp do nich. Sprawdź, czy po powieszeniu telewizora na ścianie nadal będziesz mógł np. bez problemu włożyć pendrive czy podłączyć jakiś sprzęt przez HDMI.

Częstotliwość odświeżania obrazu

Ten parametr będzie mieć znaczenie zwłaszcza dla graczy, którzy chcą wyświetlać na telewizorze treści przesyłane z konsoli. W takim przypadku szukaj telewizora z odświeżaniem 100-120 Hz, co zapewni najlepszą płynność obrazu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie