O czym tata powinien rozmawiać z dorastającą córką?

Andrzej Winnicki
18.10.2021

Stereotyp głosi, że z córkami o ważnych sprawach powinny rozmawiać tylko matki. To twierdzenie nie ma oczywiście żadnych sensownych podstaw. Rola taty w życiu dorastającej dziewczynki jest trudna do przecenienia. Jeśli sam masz w domu nastolatkę i nie chcesz przegapić momentu, w którym jeszcze możesz wzmocnić waszą relację, to regularnie rozmawiaj z nią na tematy, które znajdują się w granicach Twoich kompetencji. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Relacje z chłopcami

Choć temat może wydawać się wstydliwy, a córka początkowo będzie się od niego wykręcać, to bądź konsekwentny. Jako mężczyzna sam najlepiej wiesz, że nastoletnim chłopcom potrafią strzelić do głowy najróżniejsze głupie pomysły. Jeśli podejrzewasz, że Twoja córka z kimś się spotyka, to spróbuj zdobyć od niej jakieś informacje na ten temat i udziel jej cennych rad – na przykład dotyczących dbania o swoje bezpieczeństwo, nieulegania presji ze strony chłopaka itd.

Radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych

W nastoletnim wieku konflikty w grupie rówieśniczej są czymś normalnym, natomiast nie każde dziecko potrafi sobie z nimi radzić. Tutaj ważną rolę do odegrania ma właśnie tata, który powinien być dla córki autorytetem i ostoją. Twoje rady mogą jej się przydać i pozwolić zarówno unikać sytuacji konfliktowych, jak i wychodzić z nich obronną ręką.

Sprawy ekonomiczne

Z nastoletnią córką warto już rozmawiać o pieniądzach, zarządzaniu własnym budżetem oraz rozsądnym planowaniu zakupów. Jeśli dajesz jej już kieszonkowe, to krok po kroku wytłumacz – na bazie własnego doświadczenia – jak powinna podchodzić do pieniędzy, by za szybko ich nie stracić. Polska szkoła niestety kompletnie nie uczy podstaw ekonomii, dlatego kluczową rolę do odegrania mają tutaj właśnie rodzice, zwłaszcza ojcowie.

Wzmacnianie poczucia własnej wartości

Jako tata powinieneś na każdym kroku utwierdzać córkę w przekonaniu, że jest osobą wartościową, fajną, ważną dla swoich rodziców i przez nich podziwianą. Nawet proste słowa w stylu „wierzę w Ciebie” mają ogromną moc, zwłaszcza z punktu widzenia młodego, niepewnego swojej przyszłości człowieka. Przekaż córce podstawowe wartości życiowe, wyjaśnij, że nie liczy się to, jak wygląda i w co się ubiera, a także podkreśl, że dzięki ambicji, pracy i zaangażowaniu będzie w stanie osiągnąć wszystko.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie