Obiecałeś dzieciom wspólny weekend? Nie proponuj im takich form spędzania czasu!

Krzysztof Jagielski
08.01.2021

Wierzymy, że jesteś bardzo zapracowany i naprawdę brakuje Ci czasu na spędzanie wspólnych chwil z dziećmi. Nareszcie jednak pojawiła się szansa na całkowicie wolny weekend. Koniecznie poświęć go swoim pociechom! Pamiętaj jednak, aby nie proponować im takich form spędzania czasu, które Tobie mogą się wydać super atrakcyjne, ale niekoniecznie będą takie dla dzieci. Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

Oglądanie telewizji

Nawet jeśli Twoje dzieci uwielbiają oglądać bajki i filmy familijne na Netflixie, to na pewno nie powinien to być główny punkt wspólnego weekendu. Telewizor pociechy mają na co dzień, a Ciebie nie, dlatego koniecznie wymyśl inne formy aktywności. Najlepiej będzie, jeśli to same dzieci zaproponują, co chcą z Tobą robić. Nie namawiaj ich na oglądanie telewizji, żebyś mógł sobie ukradkiem podrzemać – to kompletnie bez sensu.

Spacer po okolicy

Od razu wyjaśniamy, że wspólny spacer jest super pomysłem na spędzenie weekendu z dziećmi, ale zaplanuj go w zupełnie innym miejscu niż zwykle. Standardowa przechadzka po okolicy z krótką wizytą na placu zabaw nie jest dla dzieci atrakcyjna. Dlaczego nie miałbyś zabrać ich np. w góry lub nad morze? Za daleko? Wybierzcie się więc do miejskiego parku, ogrodu zoologicznego czy do lasu pod miastem, gdzie nie tylko pospacerujecie, ale też będziecie mogli porozmawiać o ważnych sprawach czy nauczyć się czegoś o przyrodzie.

Układanie puzzli

Puzzle same w sobie są ekstra i nie ma tutaj o czym dyskutować. Nie jest to natomiast idealna opcja na spędzenie pierwszego od dawna wspólnego weekendu z dziećmi. Układanie puzzli zajmuje sporo czasu, bywa nudne, a poza tym trudno jest robić to w kilka osób. Tobie pewnie w końcu zabraknie cierpliwości i sam ułożysz większą część obrazka. Dlatego puzzle zostaw na inną okazję, a teraz poświęć dzieciom czas w sposób bardziej aktywny, bez rutyny.

Granie na konsoli

Tutaj mamy do czynienia z dokładnie taką samą sytuacją, jak w przypadku oglądania telewizji. Co prawda wspólne granie na konsoli może być bardzo fajnym pomysłem na zabawę z dziećmi, ale poświęćcie na to nie więcej niż 1-2 godziny. Szkoda weekendu na siedzenie w domu. Nawet jeśli pogoda do tego nie zachęca, to spróbujcie wyjść na dwór. W domu natomiast postaw akcent na rozwijanie talentów dzieci, np. poprzez prace plastyczne czy mini warsztaty teatralne. Opcji jest mnóstwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.