Oszczędne zakupy spożywcze: kilka prostych trików, które możesz wykorzystać od ręki

Mateusz Nowak
18.09.2023

Jeśli należysz do tych facetów, którzy odpowiadają za robienie zakupów spożywczych dla rodziny, to masz szerokie pole do popisu, by zacząć na tym oszczędzać. Nie musisz wcale odmawiać bliskim ich ulubionych produktów czy wybierać żywności z najniższej półki jakościowej. Proste do zastosowania triki znajdziesz w naszym poradniku.

Lista zakupów

Najlepszym sposobem na to, aby nie przepłacać za zakupy spożywcze, jest kupowanie tylko tego, czego potrzeba w domowej lodówce czy spiżarni. W tym celu po prostu idź do sklepu z listą zakupów, którą można zrobić dzień wcześniej.

Kupuj wielopaki

Wielopaki zwykle się opłacają, co oczywiście trzeba za każdym razem sprawdzić. Jeśli nie narzekacie na brak miejsca w domowej spiżarni, a macie konkretne preferencje dotyczące produktów spożywczych, to kupowanie wielopaków może być super sposobem na oszczędności.

Wybieraj większe opakowania

Większe opakowania bywają dobrą opcją dla oszczędnych. Jeśli np. używacie ketchupu do wszystkich potraw, kanapek itd., to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać produkt w powiększonym opakowaniu, który wystarczy na dłużej i będzie tańszy w przeliczeniu na 100 ml.

Nie kupuj gotowców

Gotowe dania są oczywiście wygodne, natomiast z reguły są też niezdrowe, pełne konserwantów, tłuszczów trans, a przy tym kosztują krocie. O wiele bardziej opłaca się przygotować konkretne danie ze świeżych składników, co można również traktować w formie rodzinnego spędzania wolnego czasu.

Usuń z koszyka niezdrowe produkty

Czyli przede wszystkim alkohol, słodycze i wspomniane już dania gotowe. Jeśli Twoje dzieci uwielbiają słodycze, to warto je przekonać do zastąpienia ich zdrowszymi przekąskami, na przykład ziarnami, chrupkimi warzywami czy czekoladą z wysoką zawartością kakao (w rozsądnych ilościach).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie