Pieczenie prącia w trakcie i po stosunku: możliwe przyczyny

Remigisz Szulc
31.05.2021

Stosunek seksualny powinien zapewniać wysoki poziom satysfakcji obojgu partnerom. Zdarza się jednak, że jedno z nich nie odczuwa z tego żadnej przyjemności. U panów powodem takiego stanu rzeczy często jest pieczenie prącia, pojawiające się zarówno w trakcie, jak i po stosunku. Co może być tego przyczyną? Jak sobie poradzić z tą dokuczliwą dolegliwością?

Choroby urologiczne

To one powinny być brane pod uwagę w pierwszej kolejności. Choć uważa się, że tego typu problemy w przeważającej większości dotykają kobiet, to panowie również mogą cierpieć na choroby urologiczne, których objawem jest właśnie pieczenie prącia. Może to być chociażby:

  • Zapalenie pęcherza moczowego
  • Zapalenie cewki moczowej
  • Zapalenie żołędzi
  • Zapalenie gruczołu krokowego

Choroby weneryczne

Jeśli wykluczymy choroby urologiczne, to kolejnym tropem powinny być schorzenia przenoszone drogą płciową. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku panów, którzy nie mają stałej partnerki oraz w związkach, w których partnerzy (lub jedno z nich) dopuszczają się zdrad. Objaw w postaci pieczenia prącia może wskazywać na kiłę, rzeżączkę czy opryszczkę.

Reakcja alergiczna

Dość częstą, ale na szczęście niegroźną przyczyną pieczenia prącia w trakcie i po stosunku jest uczulenie na lateks. Dotyczy to oczywiście panów, którzy używają standardowych prezerwatyw lateksowych. Uczulenie na ten składnik jest dość powszechne. Aby wykluczyć, że mamy tutaj do czynienia z tą właśnie przyczyną, należy na jakiś czas zrezygnować z prezerwatyw lateksowych, inwestując w ich nieco droższe odpowiedniki bez lateksu.

Uraz mechaniczny

Jeśli pieczenie prącia pojawiło się nagle i miało związek typowo z odbytym stosunkiem, to można podejrzewać jakiś uraz mechaniczny – na przykład otarcie, naderwanie wędzidełka, uszkodzenie żołędzi etc. Mężczyzna powinien dokładnie przyjrzeć się swojemu narządowi rozrodczemu i jeśli cokolwiek wzbudzi jego niepokój, należy natychmiast zgłosić się do urologa. Ten może zdiagnozować na przykład zbyt krótkie wędzidełko, co bardzo utrudnia stosunek i objawia się właśnie pieczeniem oraz szczypaniem w trakcie igraszek.

Grzybica

Może na nią cierpieć zarówno mężczyzna, jak i jego partnerka. Jeśli oboje partnerzy uskarżają się na pieczenie w trakcie stosunku, warto udać się do lekarza i przeprowadzić badanie w kierunku grzybicy. Na szczęście jest ona w pełni uleczalna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.