Piotr Wadecki. Poznaj legendę polskiego kolarstwa.

Redakcja
20.07.2019

Zdobywane seryjnie mistrzostwa Polski, zwycięstwa w międzynarodowych wyścigach oraz czołowe lokaty w igrzyskach olimpijskich. Piotr Wadecki, obecnie dyrektor sportowy drużyny CCC Team, to legenda polskiego kolarstwa.

Piotr Wadecki zakończył karierę dość dawno temu, bo w 2006 roku. W świadomości polskich kibiców zawsze będzie miał już jednak czołowe miejsce w gronie najpopularniejszych i najlepszych kolarzy w historii naszego kraju. Tym bardziej, że okres jego kariery przypadł na lata chude - gdy za zawodnikami i drużynami nie stali tak silni i majętni sponsorzy jak dzisiaj - a Wadeckiemu i tak udawało się "wykręcać" świetne wyniki.

Były zawodnik nadal cieszy się uznaniem w środowisku, a do tego zbiera owoce swojej wieloletniej pracy na drogach i szosach całego świata. Jako dyrektor sportowy CCC Team, pierwszej polskiej drużyny występującej w elitarnym cyklu UCI WorldTour, prowadzi dziś do sukcesów kolejne pokolenia kolarzy.

Bogata kariera Wadeckiego

Wadecki ma 46 lat, pochodzi z Elbląga. Ukończył tam technikum samochodowe, ale zamiast czterech kółek, wybrał dwa. Karierę rozpoczął w klubie Mlexer Elbląg jako 13-latek, potem jeździł w Gdyni (Flota Gdynia), a następnie m.in. dla zespołów Petrochemii Płock, czy francuskiego Vendee.

W dalszym etapie kariery był członkiem zawodowej grupy Mróz, jeździł też w barwach Domo-Farm Frites i Lotto-Domo. Karierę zakończył w CCC Polkowice, gdzie w 2009 r. został mianowany dyrektorem sportowym.

Sukcesów było bez liku

Kariera Wadeckiego obfitowała w sukcesy, przez lata był on najlepszym polskim kolarzem. Czterokrotnie zdobywał złote medale Mistrzostw Polski (indywidualnie i drużynowo), w 1999 r. wygrał klasyfikację punktową w Tour de Pologne, w 2001 r. zwyciężył w Wyścigu Pokoju, a w 1997 i 2005 r. w Wyścigu Solidarności. Szerokim echem odbiła się też jego wygrana w klasyfikacji górskiej wyścigu Paryż-Nicea (wygrał tam również jeden z etapów).

Ośmiokrotnie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata (był szósty na MŚ w Lizbonie), z bardzo dobrej strony zaprezentował się też na igrzyskach w Sydney (2000 r.), gdzie zajął wysokie, siódme miejsce w wyścigu ze startu wspólnego.

Wrócił po koszmarnej kontuzji

Kibice zapamiętali Wadeckiego nie tylko z wykręcanych przez niego świetnych wyników, ale niespotykanego ducha walki. Zawodnik w marcu 2002 r. ucierpiał w poważnym wypadku podczas pierwszego etapu wyścigu Tirreno-Adriatico. Na ostatnich metrach, nieco ponad 200 m przed metą, wpadł na innego zawodnika, a w wyniku kolizji uderzył głową o asfalt i doznał poważnego urazu czaszki.

Trafił na oddział intensywnej terapii, pierwsze diagnozy były bardzo niepokojące: zawodnikowi groziło nie tylko zakończenie kariery sportowej, ale trwały uszczerbek na zdrowiu. Wielogodzinna operacja i hart ducha Wadeckiego pozwoliły mu jednak nie tylko na powrót do pełnej sprawności, ale też na ponowne starty w wyścigach. Zawodnik wrócił na rower już w maju, czyli w dwa miesiące po wypadku i nadal skutecznie ścigał się w zawodowym peletonie.

Wadecki dyrektorem CCC Team

Piotr Wadecki po zakończeniu kariery zawodniczej pozostał przy kolarstwie. W 2007 r. został selekcjonerem polskiej kadry kolarzy szosowych, a w 2009 objął wspomnianą posadę dyrektora sportowego w kolarskim teamie CCC Polkowice.

Obecnie - na tym samym stanowisku - dowodzi drużyną CCC Team, skutecznie debiutującą od tego sezonu w kolarskiej Lidze Mistrzów, czyli cyklu UCI WorldTour.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.