Płaszcz – ważny atrybut eleganckiego mężczyzny

Antoni Kwapisz
07.11.2016

W naszej strefie klimatycznej nie da się uniknąć posiadania ciepłej garderoby. W Twojej szafie musi więc znaleźć zimowa kurtka lub płaszcz. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na posiadanie jednego i drugiego, to zdecydowanie postaw na elegancki płaszcz. Dlaczego? Ponieważ jest znacznie bardziej uniwersalny. Na jaki płaszcz się zdecydować? Poznaj ważne zasady doboru.

Tylko dobry gatunkowo!

Na płaszczu naprawdę nie warto oszczędzać. Powinien być wykonanej z bardzo dobrej jakości wełny. Ma to nie tylko znaczenie dla jego wyglądu, ale też względów praktycznych – wełna znacznie lepiej „trzyma” ciepło, a do tego dobrze reaguje na zmiany temperatury. W płaszczu możesz więc spacerować podczas silnego mrozu, ale nie spocisz się w nim, gdy po południu zrobi się znacznie cieplej.

Musisz mieć jednak świadomość, że dobry gatunkowo, świetnie uszyty płaszcz sporo kosztuje. Ile? To zależy od jego długości i marki. Przygotuj się na wydatek od około 700 do 1500 złotych. To dużo, ale pamiętaj, że taki płaszcz posłuży Ci przez kilka lat i nie będzie po nim widać zużycia.

Płaszcza nie kupuj przez Internet

Ten element garderoby, podobnie jak garnitur, wymaga dokładnej przymiarki. Musisz się więc pofatygować do sklepu stacjonarnego i poświęcić sporo czasu na wybranie idealnie leżącego płaszcza. W dobrze dobranym okryciu będziesz wyglądać świetnie – płaszcz pomoże Ci np. ukryć brzuszek.

Rada

Na przymiarkę płaszcza zabierz ciuch, który zamierzasz najczęściej pod nim nosić. Jeśli jest to sweter, to płaszcz powinien być nieco luźniejszy.

Na jaką długość się zdecydować?

To w dużej mierze kwestia gustu, jednak w przypadku młodych mężczyzn najlepiej sprawdza się długość do pośladków. Będzie to płaszcz uniwersalny, w którym możesz spokojnie pójść do pracy, na imprezę czy na niedzielny spacer. Długie płaszcze, sięgające do kolan, są raczej okryciami na specjalne, bardzo eleganckie okazje.

Rada

Jeśli chcesz kupić płaszcz wygodny, uniwersalny, a jednocześnie bardzo elegancki, to zdecyduj się na wersję dwurzędową.

Został jeszcze kolor. Najbardziej uniwersalny będzie czarny lub granatowy. Uważaj natomiast na jasne odcienie. Beż prezentuje się świetnie i bardzo elegancko, ale jeśli ma to być Twój jedyny płaszcz, to taki kolor będzie bardzo problematyczny. Wełny nie wolno prać w pralce, dlatego jakakolwiek plama będzie powodować konieczność oddania płaszcza do pralni chemicznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.