Po czym poznasz, że rodzina nie jest dla Ciebie priorytetem?

Andrzej Winnicki
05.01.2021

Czytając tytuł tego poradnika z pewnością się obruszyłeś i z góry uznałeś, że to nie o Tobie. A może jednak? Wielu facetów kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że różnymi sygnałami zdradzają, iż rodzina rzeczywiście nie jest dla nich najważniejsza. Po czym można to poznać? Istnieje kilka bardzo charakterystycznych symptomów. Wymieniamy je w naszym poradniku, a Ty sam – ale uczciwie – oceń, czy nie dostrzegasz ich u siebie.

Wolisz wracać do domu, gdy dzieci już śpią

Oj tak, to jest bardzo mocny sygnał, którego nie możesz lekceważyć. Przypomnij sobie, ile razy zdarzyło Ci się „przez przypadek” wziąć nadgodziny, bo wiedziałeś, że w domu jest napięta sytuacja, a Ty nie masz ochoty się w nią wikłać? No właśnie. Późne powroty do domu są bardzo wygodnym rozwiązaniem, bo nie musisz już angażować się w sprawy rodziny i możesz sobie spokojnie odpocząć przed telewizorem. To jednak nie robi z Ciebie żadnego bohatera.

Sam narzuciłeś sobie absurdalne tempo pracy

Nikt nie wymaga od Ciebie, abyś przychodził do biura pierwszy i wychodził z niego ostatni, a mimo to tak właśnie postępujesz, choć wcale nie idą za tym jakieś szczególne profity finansowe? Najwyraźniej podświadomie starasz się unikać własnej rodziny. Irytuje Cię krzyk dzieci, pretensje partnerki, nie radzisz sobie z odpowiedzialnością za prozaiczne sprawy codziennego życia.

Wakacje wcale nie są dla Ciebie wspaniałą wizją

Większość ludzi uwielbia spędzać wakacje z najbliższymi i czeka na nie przez cały rok. W Twoim przypadku jest inaczej? Wakacje kojarzą Ci się z mordęgą, dodatkowym stresem i straconym czasem? W takim razie masz poważny problem i najwyraźniej stawiasz rodzinę gdzieś na spodzie piramidy życiowych priorytetów. Wolałbyś spędzić ten czas w pracy, sam ze sobą, a wakacje opłacić dzieciom i partnerce. Przyznasz, że brzmi to nieciekawie.

Coraz częściej wspominasz, jak fajnie było bez dzieci

Zdarzają Ci się taki wspominki, prawda? To jeszcze nie jest nic złego, o ile tęsknota za dawnymi czasami pojawia się w chwilach skrajnego zmęczenia, a po nabraniu sił znów chcesz spędzać czas z najbliższymi. Gorzej, gdy już sam przed sobą przyznałeś się do tego, że decyzja o założeniu rodziny była błędna i negatywnie odbiła się na realizacji Twoich życiowych planów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.