Po czym rozpoznasz dobrego fizjoterapeutę?

Mariusz Siwko
19.02.2024

W dobie powszechnych problemów z kręgosłupem, stawami i szeroko pojętym układem ruchu, wielu z nas musi korzystać z usług fizjoterapeutów – czy to okazjonalnie, czy nawet regularnie. Jeśli rozglądasz się za naprawdę dobrym fizjoterapeutą, który z pewnością Ci pomoże, to zwróć uwagę na kilka szczegółów świadczących o jego profesjonalizmie.

Wykształcenie i certyfikaty

Na początek zawsze upewnij się, że faktycznie masz do czynienia z fizjoterapeutą, a nie hochsztaplerem. Sprawdź, czy fizjoterapeuta posiada odpowiednie wykształcenie i certyfikaty poświadczające jego kwalifikacje zawodowe.

Doświadczenie i specjalizacja

Zwróć uwagę na doświadczenie w leczeniu konkretnych dolegliwości lub w pracy z określoną grupą pacjentów. Jeśli np. dokuczają Ci kontuzje wysiłkowe, w szczególności mięśniowe, to warto udać się na konsultację do fizjoterapeuty specjalizującego się w rehabilitacji sportowej.

Opinie i referencje

Opinie innych pacjentów mogą być pomocne w ocenie kompetencji fizjoterapeuty, a już szczególnie w przypadku, gdy masz możliwość skorzystania z rekomendacji osób, którym rzeczywiście ufasz.

Komunikacja i podejście do pacjenta

Ważnym kryterium oceny fizjoterapeuty jest jego podejście do pacjenta, czy nie traktuje go z góry, czy potrafi słuchać, czy zwraca uwagę na komfort pacjenta, czy ma zadbany, czysty gabinet itd.

Plan leczenia

Profesjonalny fizjoterapeuta powinien przeprowadzić dokładną ocenę stanu pacjenta i zaproponować indywidualny plan leczenia. Jeśli zamiast tego specjalista od razu stawia diagnozę i w ogóle nie interesuje go np. historia Twoich urazów, to możesz podejrzewać, że masz do czynienia z osobą nastawioną na zysk, a nie pomaganie pacjentom.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie