Podstawowe zasady, do których musi się stosować każdy brodacz

Mateusz Nowak
17.02.2020

Noszenie brody, najlepiej bardzo bujnej, to wciąż wielki hit w świecie męskich stylizacji. Oczywiście nie każdy pan może sobie pozwolić na „wyhodowanie” brody, ale jeśli Ty nie masz z tym problemu i lubisz nosić zarost, to pamiętaj, aby odpowiednio o niego dbać. Jeśli to zlekceważysz, wcale nie będziesz wyglądać męsko, ale niechlujnie. Sprawdź kanon brodacza.

Brodę trzeba czesać

Nie zapominaj o tym! Najlepiej kup sobie osobny grzebień (idealny będzie drewniany) lub szczotkę tylko do brody. Czesząc rano włosy to samo zrób z zarostem i powtarzaj tę czynność kilkakrotnie w ciągu dnia. Dzięki temu łatwo utrzymasz włoski w ryzach. W pewnym momencie samo czesanie już nie wystarczy – gdy broda jest za długa i nierówna, koniecznie trzeba umówić się na wizytę u barbera.

Zainwestuj w odpowiednie kosmetyki

Nie wskażemy Ci konkretnych kosmetyków, ponieważ wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakiego efektu oczekujesz. Jeśli chcesz, aby Twoja bujna broda była miękka i przyjemna w dotyku, niezbędne jest używanie olejku nawilżającego. Jeśli chcesz stylizować brodę, np. układać ją w szpic, potrzebujesz pomady lub kremu utrwalającego. Niezależnie zadbaj też o skórę twarzy. Pamiętaj o codziennym stosowaniu żelu oczyszczającego oraz kremu dobranego pod kątem rodzaju cery.

Regularnie odwiedzaj barbera

Samemu będzie Ci bardzo trudno wystylizować brodę i wyrównać zarost – choć najprostsze czynności możesz wykonać w łazience przy użyciu elektronicznego trymera. Mimo to nie unikniesz regularnych wizyt w barber shopie. Odwiedzaj stylistę męskiego zarostu minimum raz na 3 tygodnie, a najlepiej dwa razy w miesiącu. Specjalista nada brodzie odpowiedni kształt. Podcinanie zarostu dobrze wpływa też na jego wzmocnienie.

Pamiętaj o higienie

Wielu panów świadomie rezygnuje z noszenia bujnego zarostu, bo kojarzy im się on z brudem i resztkami jedzenia, które gnieżdżą się pomiędzy włoskami. To oczywiście zależy już wyłącznie od Ciebie. Jeśli decydujesz się na brodę, to musisz dbać o jej czystość. Zawsze miej przy sobie delikatny balsam myjący lub w ostateczności suchy szampon, który błyskawicznie przywróci zarostowi higieniczny wygląd. Brodę trzeba dokładnie myć specjalnym szamponem, najlepiej raz dziennie – rano lub wieczorem, jak Ci wygodniej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.