Proste i efektywne ćwiczenia ze sztangą

Krzysztof Jagielski
16.02.2023

Jeśli chcesz wypracować ładną sylwetkę, schudnąć, a przy tym wyrzeźbić kluczowe mięśnie, to nie potrzebujesz tony sprzętu. Na dobry początek wystarczy sztanga z talerzami (obciążeniem). Przy jej pomocy wykonasz kilka podstawowych ćwiczeń, które są łatwe, a przede wszystkim bardzo efektywne. Oto nasze propozycje.

Przysiady ze sztangą

Zacznijmy od banału, jednak szybko się przekonasz, że zwykłe przysiady ze sztangą potrafią nieźle dać w kość. Na początek rób przysiady z samą sztangą, aby wypracować poprawną pozycję. Pamiętaj, że prawidłowo wykonany przysiad jest jak najgłębszy. Stopniowo dokładaj obciążenie.

Martwy ciąg

Kapitalne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni pleców, barków i przykręgosłupowych. Martwy ciąg polega na wyrywaniu sztangi z ziemi do linii brzucha, z każdorazowym prostowaniem postawy. Powtarzaj po 8-10 razy w seriach.

Wyciskanie sztangi na ławce

Mając ławkę czy choćby niskie biurko możesz już zacząć wyciskać sztangę. Jest to podstawowe ćwiczenie na klatkę piersiową, które znakomicie ją rozbudowuje. Nie ścigaj się sam ze sobą na masę, jaką bierzesz na klatkę – rób postępy małymi krokami, dbając o prawidłową technikę wyciskania (jak najgłębsze opuszczanie sztangi).

Wyciskanie stojąc

To nieco trudniejsze ćwiczenie, które pozwoli Ci wypracować ładne, kuliste barki oraz wzmocnić plecy. Stojąc zacznij wyciskać sztangę nad głowę – na początek nie zakładaj obciążenia, aby poczuć się pewnie w tej pozycji.

Podnoszenie sztangi w opadzie

Czyli klasyczne ćwiczenie na mięśnie grzbietu. Możesz je wykonywać na stojąco – pochyl się do przodu, ugnij nogi w kolanach, chwyć sztangę i przyciągaj ją do klatki piersiowej/brzucha, starając się przy tym pracować mięśniami pleców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie