Przegląd męskich nakryć głowy. Jak je nosić?

Piotr Kowalczyk
27.02.2017

Wśród wielu elementów męskiej garderoby bardzo ważne miejsce zajmuje nakrycie głowy. Czasami jest przymiotem elegancji, czasami luzu. Czapki i kapelusze zapewniają komfort, a do tego znakomicie uzupełniają stylizację. Poznaj trzy najpopularniejsze męskie nakrycia głowy i dowiedz się, jak je nosić.

Czapka z daszkiem

Nazywana też bejsbolówką. To zdecydowanie najpopularniejsze nakrycie głowy, które chętnie wybierają także kobiety. Czapka jest wygodna, a daszek chroni oczy przed ostrym słońcem. Nie dziwi więc, że zakłada się ją przede wszystkim latem.

Modowy savoir vivre głosi, że bejsbolówkę należy zakładać wyłącznie do ciuchów w stylu casualowym i sportowym. Nigdy wieczorem czy na oficjalne spotkanie. Jedynym miejscem kojarzącym się z elegancją, w którym ujdzie czapka z daszkiem, jest pole golfowe.

Ciekawostka

Odmianą czapki z daszkiem jest trucker hat, czyli czapka kierowcy ciężarówki. Charakteryzuje ją tylna część wykonana z siatki.

Kapelusz typu Panama

Jest to niezwykle eleganckie nakrycie głowy, które doskonale pasuje do szykownego, letniego stylu. Panamę możesz zakładać na popołudniowy spacer czy na garden party, ewentualnie na uroczystość ślubną, która odbywa się w ciągu dnia. Kapelusz powinien zniknąć z Twojej głowy wraz z nastaniem zmroku. Idealnym towarzystwem dla Panamy jest letni garnitur, ewentualnie lniane spodnie i elegancka koszulka lub polo. Do tego obowiązkowe okulary przeciwsłoneczne!

Ciekawostka

Kapelusz Panama nie pochodzi wcale z Panamy, ale z Ekwadoru. Do dziś ten kraj jest największym producentem słynnych kapeluszy, które trafiły na rynek w połowie XIX wieku.

Kaszkiet

Kaszkiety znów są bardzo modne i można zobaczyć je na głowach wielu mężczyzn w każdym wieku. Jest to uniwersalne nakrycie głowy, które pasuje do różnych stylizacji i okazji. Istnieją wersje letnie i zimowe – te drugie są wykonane z wełny, znacznie grubsze i utrzymane w ciemniejszej kolorystyce.

Kaszkiet można nosić praktycznie do wszystkiego. Bardzo dobrze pasuje do płaszcza, garnituru, ale też typowo letniej stylizacji. Obowiązuje tylko jedna, naczelna zasada: kaszkietu nigdy nie nosimy tyłem do przodu, czyli w stylu wokalisty zespołu Scorpions.

Pamiętaj o zasadach dobrego wychowania

Nie jest ważne tylko to, co nosisz na głowie, ale też jak to nosisz. Kultura wymaga, aby nakrycie głowy zdejmować w pomieszczeniu, szczególnie w kościele i w domu gospodarza. Niedopuszczalne jest spożywanie posiłków w czapce czy w kapeluszu – jest to ostentacyjne okazywanie braku szacunku dla gospodarzy.

Witając się z kimś na ulicy pamiętaj, że masz nakrycie głowy. Jeśli spotykasz kobietę, zawsze musisz je zdjąć. W przypadku mężczyzny wystarczy dotknięcie daszka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.