Przegrałeś pieniądze na giełdzie? Jak powiedzieć o tym partnerce?

Maciej Piwowski
23.05.2022

W okresie pandemii mnóstwo Polaków zaczęło inwestować na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz na zagranicznych parkietach. Z jednej strony było to spowodowane nadmiarem wolnego czasu, z drugiej natomiast łatwą dostępnością gotówki i chęcią ochrony posiadanego kapitału przed inflacją. Statystycznie na giełdzie przegrywa 80 procent graczy, dlatego jeśli jesteś w tej grupie, to nie stało się nic nieprzewidzianego. Nie możesz natomiast ukrywać tego faktu przed partnerką. Skorzystaj z naszych wskazówek.

Szczerość to podstawa

Przede wszystkim nie ściemniaj partnerce, że idzie Ci świetnie na giełdzie. Przegrałeś mnóstwo pieniędzy i nie da się tego nie zauważyć na wspólnym koncie? Czas przyznać się do błędu. Wyjaśnij partnerce, co poszło nie tak, ile straciłeś, dlaczego, na czym itd. Musisz ją po prostu wtajemniczyć w swoje nieudane inwestycje.

Wspólne znalezienie rozwiązania

Szczera rozmowa z partnerką ma jeszcze tę zaletę, że być może masz obok siebie osobę, która świetnie sobie radzi w kryzysowych sytuacjach? Może zdziwisz się słysząc, jak partnerka doskonale orientuje się w sprawach inwestycyjnych i podsunie Ci dobry pomysł na odrobienie straty?

Nie dokładaj pieniędzy do stratnej pozycji

To bardzo ważna zasada. Co prawda na giełdzie obowiązuje zasada kupowania mocny aktywów po silnej przecenie, ale to wymaga stalowych nerwów i długiego horyzontu inwestycyjnego. Jeśli inwestowałeś po to, aby szybko pomnożyć kapitał i nic z tego nie wyszło, to zapomnij o stratnej pozycji.

Nie musisz oczywiście sprzedawać wszystkich akcji – jeśli te pieniądze nie są Ci pilnie potrzebne, a walor ma solidne fundamenty, to możesz zostawić papiery na rachunku maklerskim i poczekać na odbicie czy ponowny trend wzrostowy.

Opracuj plan odrobienia straty

Ten plan nie powinien uwzględniać ponownego inwestowania pieniędzy w ryzykowne aktywa. Zabawa się skończyła, przyszedł czas uczciwej pracy. Poszukaj tradycyjnych sposobów na odrobienie straconych pieniędzy, na przykład weź nadgodziny, znajdź drugi etat czy zmień pracę na lepiej płatną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.