Rękawiczki na rower zimą - topowe modele

Marek Szydełko
13.01.2021

Rękawiczki nie są obowiązkowym elementem wyposażenia kolarza, ale zimą, gdy dłonie są narażone na ciągły kontakt z zimnym powietrzem i niskimi temperaturami mogą okazać się konieczne. Na które modele zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednią parę zimowych rękawic rowerowych?

Należysz do tych, którzy nawet zimą nie rezygnują z ulubionego środka transportu i na rower wsiadają bez względu na warunki pogodowe? Dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu jazdy warto zadbać o odpowiednią, zimową odzież i wyposażenie. Poza bielizną termiczną, ciepłymi spodniami i kurtką chroniącą przed wiatrem i mrozem, najważniejszym atrybutem zimowego kolarza będą solidne rękawiczki. Na które modele zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednią parę zimowych rękawic rowerowych?

Dlaczego warto zainwestować w dobre rękawiczki rowerowe na zimę?

Rękawiczki nie są obowiązkowym elementem wyposażenia kolarza, ale zimą, gdy dłonie są narażone na ciągły kontakt z zimnym powietrzem i niskimi temperaturami mogą okazać się konieczne. Nawet podczas aktywności fizycznej organizm skupia się na zachowaniu ciepła wokół najważniejszych organów – dłonie, oddalone od ciała i nastawione na ciągłe działanie wiatru, mrozu oraz wody lub śniegu będą przemarzały szybko, doprowadzając nawet do odmrożeń. Zwykłe rękawiczki codzienne mogą nie wystarczyć, podobnie jak wiele modeli rękawiczek rowerowych przeznaczonych do jazdy latem. Te przystosowane do warunków zimowych tworzone są z materiałów, które zapewnią Twoim dłoniom odpowiednią ochronę.

Poza komfortem termicznym i zabezpieczeniem przed odmrożeniami, rolą zimowych rękawic rowerowych będzie również zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i wygody jazdy. Jeśli trzymasz kierownicę zmarzniętymi dłońmi, z czasem nie tylko tracisz pewność chwytu, ale i kontrolę nad jednośladem. Problem będzie odczuwalny nawet na krótkich dystansach, ale im dłuższa przejażdżka, tym większe szanse na kompletny brak czucia w dłoniach i wrażenie, że całkowicie straciłeś panowanie nad rowerem.

Zimowe rękawiczki rowerowe – na to warto zwrócić uwagę

Wybierając rękawice na rower w pierwszej kolejności sprawdź, czy producent wskazuje, że są to rękawice zimowe. W sklepie Bikester.pl znajdziesz odrębną kategorię modeli przystosowanych do najtrudniejszych warunków pogodowych i spełniających oczekiwania kolarzy poruszających się na jednośladzie nawet w najmniej sprzyjających temperaturach otoczenia. Najważniejszą cechą zimowych rękawic rowerowych będzie właściwa ochrona przed wiatrem, a sprawdzeni producenci stosują zarówno odpowiednie materiały syntetyczne, jak i membrany zapewniające wysoki poziom ochrony przed wiatrem lub całkowitą wiatroszczelność.

Dlaczego zabezpieczenie przed wiatrem jest tak ważne? Choć to niska temperatura zdaje się dokuczać zimą najbardziej, podmuchy wiatru na jakie wystawione są dłonie podczas jazdy dodatkowo obniżają temperaturę o kilka stopni i sprawiają, że dłonie przez cały czas zderzają się z zimnym powietrzem. Sama warstwa wiatroszczelna nie zda jednak egzaminu, jeśli rękawiczki nie będą dobrze dopasowane do dłoni, szczególnie w okolicach nadgarstków. Nie możemy dopuszczać by do środka dostawał się deszcz i śnieg, ale też zimne podmuchy wiatru, który nie wieje przecież wyłącznie od frontu.

Na komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz ochronę przed chłodem wpłyną też oczywiście materiał wewnętrzny (wybierz ten łatwo wchłaniający wilgoć, nie doprowadzający do nadmiernego pocenia się dłoni) oraz sama konstrukcja rękawicy – dobrym pomysłem będą antypoślizgowe panele na chwycie, niezbyt grube (dla większej swobody ruchów), z pięcioma lub trzema palcami dla wygodnego chwytu i pełnego komfortu termicznego. Pamiętaj, żeby rękawice były dopasowane, ale nie zbyt ciasne – odcinanie cyrkulacji krwi oraz zbyt ciasne przyleganie do skóry zmniejszą właściwości izolacyjne.

Topowe modele rękawiczek rowerowych na zimę

Wśród wiodących producentów akcesoriów rowerowych, w tym praktycznych i wygodnych rękawic na zimę niewątpliwie wyróżnia się marka Endura, która w swoich modelach zimowych stosuje m.in. technologię Windchill zapewniającą solidną ochronę przed wiatrem. Wiatroszczelny grzbiet rękawicy pokryty softshellem zapewnia ochronę palców, opuszków i nadgarstka, a silikonowe wypustki po wewnętrznej stronie rękawicy gwarantują wygodny i pewny chwyt podczas jazdy.

Ciekawe propozycje przedstawiają także marki GripGrab, Giro oraz Roeckl, którego oferta jest prawdopodobnie jedną z najbardziej różnorodnych i przystępnych cenowo, bez szkody dla jakości wykonania i skuteczności ochrony dłoni. Topowe modele marki to m.in. Roeckl Rocca GTX, Roeckl Roen oraz damska Wilora przystosowana do drobniejszego profilu dłoni kobiecych. W ofercie czołowych producentów spotkasz także rękawice rowerowe na zimę z podziałem na modele przystosowane do jazdy miejskiej, szosowej czy MTB. Każda dyscyplina będzie miała nieco inne wymagania, dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na kształt i cechy szczególne wybranych modeli.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.