Robisz te rzeczy przy dzieciach? Lepiej jak najszybciej przestań!

Mariusz Siwko
07.03.2022

Ojcostwo to przede wszystkim odpowiedzialność (choć również ogromna satysfakcja i wiele przyjemnych chwil). Łatwo można o tym zapomnieć w codziennym zabieganiu i nieświadomie popełniać podstawowe błędy, które mogą rzutować na rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci. W naszym poradniku wymieniamy dość typowe rzeczy, jakie zdarza się robić ojcom przy dzieciach. Też tak masz? W takim razie wiesz już, co musisz poprawić.

Przeklinanie

Każdemu z nas zdarzyło się przeklinać przy dzieciach. W emocjach brzydkie słowa potrafią się wyrwać bez żadnej kontroli. Musisz natomiast wiedzieć, że dzieci chłoną język właśnie od swoich rodziców. Jeśli regularnie używasz przekleństw, to nie zdziw się, gdy pewnego dnia Twoja pociecha uraczy się takim słownictwem np. w czasie zabawy.

Agresywne zachowanie

Agresja może być wynikiem przewlekłego stresu, ale zawsze świadczy też o braku panowania nad swoimi emocjami. Nie powinieneś tracić kontroli nad sobą przy dzieciach. Pamiętaj przy tym, że agresja jest nie tylko fizyczna, ale również słowna i psychiczna. Przykładem agresywnego zachowania może być nieodzywanie się do dziecka, które prosi Cię o chwilę rozmowy czy zabawy.

Granie w gry nieodpowiednie dla dzieci

Jeśli jesteś zapalonym graczem lub po prostu lubisz sobie pograć wieczorem na konsoli, aby się odstresować, to zawsze zwracaj baczną uwagę na to, czy treści prezentowane na ekranie są odpowiednie dla Twojego dziecka. Granie w survival horrory czy FPS-y przy małym dziecku to bardzo zły pomysł – długofalowo może to mieć fatalne konsekwencje dla dziecięcej psychiki.

Oglądanie wiadomości

Zdziwiony? Okazuje się jednak, że oglądanie wieczornych wiadomości przy dziecku może mieć negatywny wpływ na sferę emocjonalną pociechy. Umówmy się: w wiadomościach rzadko prezentuje się pozytywne informacje, ponieważ lepiej sprzedaje się sensacja, cierpienie, tragedia.

Dziecko oglądając to wszystko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego na świecie dzieją się takie rzeczy. Obrazy śmierci, ludzkich dramatów mogą zostać tak głęboko zakorzenione w psychice dziecka, że spowodują np. nocne koszmary czy problemy w relacjach z rówieśnikami.

Do tej listy dodajmy jeszcze oczywistości, czyli nadużywanie alkoholu oraz jedzenie niezdrowej żywności, co może być dla dziecka złym wzorem (a tata przecież jest osobą, którą dziecko chce naśladować).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie