Rodzinna sesja zdjęciowa: jak znaleźć fotografa?

Jerzy Biernacki
11.12.2020

Rodzinna sesja zdjęciowa jest rewelacyjnym sposobem na zyskanie pięknej i trwałej pamiątki, co docenisz przede wszystkim po latach, gdy dzieci będą już dorosłe. Praktycznie każdy profesjonalny fotograf oferuje wykonanie takiej sesji – czy to w studio, czy w plenerze, czy nawet w domu klientów. Koniecznie się na to zdecyduj, np. robiąc prezent najbliższym. Wcześniej jednak musisz wybrać odpowiedniego fotografa. Jak go znaleźć? Na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy? Sprawdź te wskazówki.

Doświadczenie w fotografowaniu dzieci

Nie każdy fotograf umie robić zdjęcia dzieciom – i dotyczy to nawet świetny rzemieślników czy wysokiej klasy artystów. To specyficzny rodzaj fotografii, który po prostu nie wszystkim odpowiada. Dzieci są trudnymi modelami, szczególnie te młodsze, od których trudno jest wymagać wykonywania poleceń czy realizowania próśb fotografa. Dlatego radzimy, abyś wybierał spośród wykonawców otwarcie informujących o tym, że wykonują sesje rodzinne lub wręcz się w nich specjalizują.

Wyposażenie studia

Będzie to mieć duże znaczenie, jeśli preferujesz wykonanie sesji zdjęciowej w studio. Zapytaj wstępnie wybranych fotografów o to, czy dysponują odpowiednimi rekwizytami. Jeśli np. fotograf oferuje Ci jedynie zdjęcia robione na green screenie czy białym tle, a ewentualne rekwizyty tematyczne proponuje przynieść ze sobą, to z pewnością nie specjalizuje się w sesjach rodzinnych.

Portfolio

Aby ostatecznie upewnić się, że ten fotograf dobrze zaprezentuje Twoją rodzinę na zdjęciach, powinieneś przyjrzeć się jego dotychczasowym pracom. Profesjonaliści publikują swoje portfolio na własnych stronach internetowych. Skup się na zdjęciach wykonanych w ramach innych sesji rodzinnych. Czy przedstawione na nich osoby wyglądają na zadowolone? Czy zachowują się naturalnie? Czy uśmiechasz się patrząc na nie? To zawsze jest zasługa fotografa i jeśli znalazłeś takie zdjęcia na stronie upatrzonego wcześniej wykonawcy sesji rodzinnych, to najwyraźniej warto go zatrudnić.

Ile kosztuje rodzinna sesja zdjęciowa?

Stawka zależy przede wszystkim od renomy fotografa, ale też od charakteru sesji oraz liczby zdjęć, jakie otrzymuje klient. Standardowo jest to 5-6 zdjęć w popularnym formacie 13x18 oraz w wersji cyfrowej, które wybiera się bezpośrednio po sesji. Cena w średniej wielkości mieście nie powinna przekroczyć 250-300 złotych (sesja w studio, trwająca około pół godziny).

Nie jest to więc przesadnie wysoki koszt, a zdjęcia zrobione przez profesjonalistę na pewno będą świetną pamiątką. Sama sesja natomiast jest super sposobem na spędzenie czasu z rodziną i powygłupianie się przed obiektywem aparatu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.