Rozgrzewka przed treningiem siłowym – skorzystaj z tych propozycji

Mariusz Siwko
04.09.2023

Każdy, kto nieco dłużej trenuje na siłowni, doskonale wie, jak ważna jest prawidłowa rozgrzewka. Rezygnując z niej narażasz się na poważne kontuzje mięśniowe, co z pewnością spowolni oczekiwane efekty. Rozgrzewka przed treningiem siłowym nie musi być wcale nudna, a kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

20 minut cardio

Dwudziestominutowa rozgrzewka przed treningiem siłowym w zupełności wystarczy, aby pobudzić ciało do wysiłku i przyspieszyć krążenie krwi. Idealnie nadają się do tego ćwiczenia cardio. Możesz na przykład 20 minut spędzić na bieżni, na rowerku stacjonarnym czy ergometrze.

Ćwiczenia bez obciążeń

Kolejnym etapem rozgrzewki powinny być właściwe ćwiczenia na masę i rzeźbę, ale bez obciążeń. Przykładowo: wyciskaj na ławce samą sztangę bez talerzy, podnoś sztangę łamaną przy modlitewniku itd. W ten sposób wstępnie zaangażujesz kluczowe mięśnie, które trenujesz w danym dniu.

Ćwiczenia z taśmami

Taśmy to super sposób na rozgrzewkę. Mogą to być zarówno taśmy elastyczne, mocowane do drabinek, jak i taśmy TRX, przy pomocy których wykonasz kompletny wstępny trening, stanowiący aktywną i efektywną rozgrzewkę.

Elementy kalisteniki

Jako rozgrzewkę można również traktować typowe ćwiczenia z dziedziny kalisteniki, czyli na przykład pompki, podciąganie na drążku, opad w zwisie (na ugiętych łokciach) czy wymachy nogami w zwisie. Takie ćwiczenia solidnie rozgrzeją Cię przed właściwym treningiem siłowym.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie