Rozpocznij inwestowanie od oszczędzania!

Jerzy Biernacki
05.02.2020

Każdy człowiek powinien dbać o pomnażanie swoich oszczędności i zwiększanie swojego stanu posiadania. Dzięki wytężonej pracy można zyskać pieniądze, ale tak naprawdę powodzenie oszczędzania w życiu zależy od tego, jak się te pieniądze spożytkuje. Choć wokół pełno jest pokus, które są w stanie pochłonąć ogromne pieniądze, to odkładanie pieniędzy „na czarną godzinę” wydaje się dużo ważniejsze niż ich wydawanie. Czy konto oszczędnościowe może być dobrym początkiem w drodze ku poważnym inwestycjom?

Oszczędzanie – od czegoś trzeba zacząć!

Oszczędzanie jest długotrwałym procesem, którego główną składową jest rozsądek połączony z powściągliwością do wydawania pieniędzy. Wymaga ono niestety podjęcia pewnego wysiłku – niewiele osób może sobie pozwolić na to, by z miesiąca na miesiąc odkładać pokaźne nadwyżki, które zostają im z wypłaty po odjęciu wszystkich kosztów życia. Większość będzie musiała poświęcić w życiu pewne wydatki, by w przyszłości uzyskać z nich coś więcej – prawdziwe oszczędności, które posłużą jako kapitał do inwestycji!

Konto oszczędnościowe przypisane do rachunku głównego w banku jest bardzo dobrym krokiem do oszczędzania. Ma ono pewne niewielkie oprocentowanie, dzięki któremu z miesiąca na miesiąc oszczędzona kwota pomnaża się, choć w minimalny sposób. Konto oszczędnościowe jest lepszym sposobem na oszczędzanie niż skarbonka – z kilku powodów. Pieniądze są wtedy zabezpieczone przed ewentualną kradzieżą, zgubieniem czy fizycznym zniszczeniem. Dają niewielkie odsetki, a poza tym są zgromadzone na koncie, więc nieco trudniej jest wydać je w niekontrolowany sposób, na przykład podczas imprezy – ponieważ do konta oszczędnościowego nie jest przypisana karta płatnicza.

Jak z oszczędzania przejść w inwestowanie?

Otwierając konto oszczędnościowe, masz nareszcie miejsce, w którym możesz gromadzić sukcesywnie nawet niewielkie nadwyżki pieniędzy pozostałe z wypłaty. Teraz wystarczy już tylko systematycznie wrzucać do tej „skarbonki” jakieś oszczędności i patrzeć, jak kwota zgromadzona na koncie rośnie. W pewnym momencie z pewnością uda jej się urosnąć do takiej sumy, która może być zabezpieczeniem na czarną godzinę w przyszłości. Dobrze jest pozostawić na swoim koncie oszczędnościowym pewną sumę, na przykład wysokości dwóch miesięcznych wypłat, a resztę zainwestować, chociażby w fundusze inwestycyjne lub akcje.

Ważne jest, aby nie inwestować, bez względu na stopień ryzyka, wszystkich swoich oszczędności, chcąc uzyskać jeszcze większy spodziewany zysk. Inwestycje mają to do siebie, że wiążą się właśnie z ryzykiem, a zawsze lepszy jest mniejszy zarobek, ale i ewentualna mniejsza strata kapitału, niż ryzyko stracenia oszczędności swojego życia – czyli tych odkładanych na koncie oszczędnościowym przez ostatnie lata czy nawet miesiące. Pomnażanie majątku powinno zawsze zaczynać się od ciężkiej pracy, przez oszczędzanie nadwyżek, i na inwestowaniu kończyć – to pozwala osiągnąć prawdziwy sukces finansowy!

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.