Skręcona kostka – pierwsza pomoc

Antoni Kwapisz
19.12.2022

Skręcenie kostki, a dokładnie stawu skokowego, to jedna z najczęstszych kontuzji ortopedycznych. Jest tak błaha, że wiele osób ją lekceważy, próbując rozchodzić ból i dalej normalnie funkcjonować. Tymczasem lekkie skręcenie może łatwo przejść w poważniejszy uraz, włącznie z zerwaniem torebki stawowej – co często kończy się gipsem. Dlatego dowiedz się, jak postępować w przypadku skręcenia kostki.

Zacznij od odciążenia kończyny

Pierwsza pomoc przy skręceniu kostki polega przede wszystkim na jej odciążeniu. Musisz się położyć lub przynajmniej usiąść. Chcąc zmniejszyć obrzęk unieś nogę powyżej serca, dlatego dobrym pomysłem będzie ułożenie kontuzjowanej kończyny na poduszkach. W tej pozycji przetrwasz fazę najgorszego bólu. Możesz się wspomóc niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, na przykład na bazie ibuprofenu.

Okład z Altacetem

Altacet to sprawdzony i wciąż najlepszy środek do robienia okładów przy stłuczeniach i skręceniach. Jest dostępny zarówno w tabletkach do rozpuszczania w wodzie, jak i w formie żelu. Polecamy to pierwsze rozwiązanie. Nasącz gaziki roztworem z Altacetem i przyłóż do kontuzjowanej kostki. Okłady należy zmieniać w momencie, gdy gaziki wyschną.

Usztywnij kostkę

Kolejnym krokiem jest założenie opaski elastycznej, która pozwoli unieruchomić kontuzjowany staw skokowy oraz zmniejszyć obrzęk. Można do tego wykorzystać również bandaż, ewentualnie ortezę (o ile uda Ci się taką znaleźć w aptece czy w sklepie z artykułami rehabilitacyjnymi).

Kilkudniowy odpoczynek i opcjonalnie rehabilitacja

Skręcenia kostki nie należy lekceważyć. Nie jest to bardzo groźna kontuzja, ale zbyt szybki powrót do normalnej aktywności może się skończyć jej pogłębieniem. Dlatego zrób sobie kilka dni przerwy i np. pracuj z domu w pozycji leżącej.

Opcjonalnie możesz rozważyć rehabilitację kontuzjowanej kostki, co przyspieszy gojenie się naruszonych struktur stawu skokowego oraz zmniejszy ryzyko odnowienia się kontuzji w niedalekiej przyszłości z uwagi na niestabilność stawu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.