Skuter elektryczny – jakie są jego najważniejsze zalety?

Marek Szydełko
06.09.2021

Skutery elektryczne jeszcze do niedawna były swego rodzaju ciekawostką, natomiast dziś coraz częściej widujemy je na ulicach polskich miast. To świetna alternatywa nie tylko dla skuterów spalinowych, ale też roweru, e-hulajnogi czy nawet samochodu – zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Poznaj najważniejsze zalety skuterów elektrycznych.

Bardzo niski koszt jazdy

Szacuje się, że przejechanie 100 kilometrów skuterem elektrycznym kosztuje około 2 złotych – licząc po cenie zakupu energii elektrycznej w normalnej taryfie. Dla porównania: przeciętny skuter spalinowy zużywa około 4 litry benzyny na 100 kilometrów, a z samochodem to nawet nie ma sensu już porównywać. Tak czy inaczej skuter elektryczny jest prawdopodobnie najtańszym regularnym środkiem transportu, który może konkurować także z komunikacją publiczną.

Jest cichy

To duża zaleta skuterów elektrycznych, zwłaszcza z punktu widzenia osób, które mają serdecznie dość miejskich hałasów i chcą podróżować w absolutnej ciszy, na przykład przemieszczając się drogami gminnymi czy nawet leśnymi duktami. Silnik elektryczny nie generuje żadnego dźwięku, a jedyny szum dobiegający do uszu kierowcy pochodzi z opon.

Bardzo łatwo się nim manewruje

To zasługa tego, że skuter elektryczny jest naprawdę lekki i z jego prowadzeniem poradzi sobie nawet wątła kobieta, nie wspominając już o facecie. Jeśli nie chcesz się mordować z manewrowaniem po zatłoczonym mieście, a miejsce parkingowe pod biurem znajduje się na podwórzu (gdzie musisz wprowadzić skuter), to model z napędem elektrycznym spełni Twoje oczekiwania.

Możesz nim jeździć po buspasie

Nie każdy o tym wie, natomiast w Polsce wszystkie pojazdy elektryczne mają zagwarantowane prawo do poruszania się buspasami, jak również do bezpłatnego parkowania w centrum. Jest to bardzo istotna zaleta dla każdej osoby, która codziennie dojeżdża do pracy i dziś traci mnóstwo czasu w korkach. Skuterem elektrycznym można je bez problemu ominąć i dotrzeć na miejsce znacznie szybciej.

Szybkie ładowanie

Skutery elektryczne są wyposażone w jedną lub dwie baterie o pojemności wystarczającej średnio na pokonanie około 100 kilometrów. Cykl ładowania w modelach dobrej klasy zajmuje około 4 godziny, co jest bardzo dobrym wynikiem i pozwala uzupełnić poziom energii np. będąc w pracy czy po prostu w domu, również korzystając z tańszej taryfy nocnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.