Smartband – czy to sprzęt dla Ciebie?

Remigisz Szulc
14.07.2021

Jeśli jesteś osobą aktywną lub dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, na przykład z bieganiem, to prawdopodobnie chcesz mieć możliwość stałego monitorowania parametrów organizmu. Temu właśnie służy smartband, czyli inteligentna opaska. Co warto wiedzieć o takim sprzęcie? Komu się on szczególnie przyda? Ile kosztuje? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czym dokładnie jest smartband i jakie oferuje funkcje?

Smartband jest często mylony ze smartwatchem, choć mówimy tutaj o zupełnie różnych urządzeniach. Inteligentne zegarki mogą powielać niektóre funkcje inteligentnych opasek, natomiast generalnie są znacznie bardziej rozbudowane i funkcjonalne, a przez to droższe.

Smartband zakładamy na nadgarstek (jak zegarek), a następnie aktywujemy urządzenie. Jego zadaniem jest monitorowanie podstawowych parametrów życiowych użytkownika. Większość inteligentnych opasek posiada takie funkcje, jak:

  • mierzenie pulsu,
  • liczenie kroków,
  • licznik spalonych kalorii,
  • przebiegnięty dystans,
  • monitoring jakości snu.

Nietrudno się zatem domyślić, że smartband jest propozycją przede wszystkim dla osób aktywnych oraz chcących mieć stałą kontrolę nad tym, jak pracuje ich serce. Poza tym zakup inteligentnej opaski można śmiało polecić osobom, które nie mogą się wyspać, chrapią i chcą wiedzieć, czy ich organizm rzeczywiście wypoczywa w czasie snu (dane z opaski pomagają w zdiagnozowaniu bezdechu sennego).

Zalety smartbandy

Inteligentna opaska jest bardzo przydatnym sprzętem, choć nie można liczyć na to, że zastąpi smartwatch. Nie zapłacimy nią za zakupy, nie zadzwonimy z niej do nikogo, nie odbierzemy SMS-a czy maila. Przydaje się ona natomiast do kontrolowania swoich postępów treningowych oraz wyznaczania sobie coraz ambitniejszych celów.

Ważną zaletą smartbandów jest też długi czas pracy na baterii. Większość markowych urządzeń wymaga ładowania co 7-10 dni lub nawet rzadziej, dzięki czemu nie trzeba stale pamiętać o uzupełnieniu pojemności akumulatora.

Ile kosztuje smartband? Ceny podstawowych, ale markowych sprzętów zaczynają się już od około 100 złotych. Modele dla ambitnych można natomiast kupić za około 300-400 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.