Smoking: co to takiego? Jak go nosić?

Jerzy Biernacki
29.12.2020

Smoking jest uważany za wybitnie elegancki element męskiej garderoby. Zakładamy go tylko na wyjątkowe okazje, choć z drugiej strony nie jest on aż tak sformalizowany, jak chociażby frak. Posiadanie smokingu nie jest obowiązkowe, o ile nie odwiedzasz takich miejsc, jak opera czy nie bierzesz udziału w oficjalnych rautach. W innym przypadku powinieneś w niego zainwestować, pamiętając o tym, że mężczyzna w dobrze dobranym smokingu prezentuje się zjawiskowo. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym właściwie jest smoking i jak należy go nosić.

Smoking, czyli elegantszy garnitur

Różnice pomiędzy smokingiem a wieczorowym garniturem nie są na tyle wyraźne, aby każdy był w stanie je od razu dostrzec. Jak zwykle jednak należy zwrócić uwagę na szczegóły, a te nie pozostawiają wątpliwości, że mamy do czynienia z bardzo eleganckim strojem.

Zapamiętaj

Klasyczny smoking występuje wyłącznie w czarnym lub ciemnogranatowym kolorze. Projektuje się go tak, aby doskonale prezentował się w sztucznym świetle.

Kiedy zakładamy smoking? Tutaj należy się stosować do podstawowych zasad męskiego dress code’u. Smoking jest zaliczany do strojów zarezerwowanych na specjalne okazje (tzw. black tie), a więc m.in. oficjalne, wieczorowe przyjęcia. Smokingu raczej nie zakładamy w ciągu dnia, poza jednym wyjątkiem.

Istnieje coś takiego, jak smoking tropikalny, zaprojektowany po to, aby mężczyźni uczestniczący w oficjalnych przyjęciach odbywających się w ciągu dnia mogli prezentować się bardzo elegancko. Taki smoking najczęściej stanowi połączenie jasnej marynarki z ciemnymi spodniami. Zakładamy go tylko latem.

Z czego składa się smoking?

Podstawowym elementem smokingu jest marynarka, która może być jedno- lub dwurzędowa. Nie posiada rozcięcia z tyłu, nazywanego szlicą, natomiast bezwzględnie musi mieć szalowe lub ostre klapy pokryte satyną lub jedwabiem. Dzięki temu marynarka pięknie odbija sztuczne światło, rozświetlając postać mężczyzny. Warto zauważyć, że materiał pokrywający klapy zawsze znajduje się na guzikach.

Zapamiętaj

Smokingowej marynarki się nie rozpina.

Standardowo do smokingu zakładamy także pas smokingowy, którego zadaniem jest wysmuklenie męskiej sylwetki. Uzupełnienie stylizacji stanowią spodnie smokingowe, których charakterystycznym elementem są pojedyncze lampasy wykonane z tego samego materiału, jaki znajduje się na klapach marynarki. Spodnie muszą być podtrzymywane przez eleganckie szelki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.