Sport i ból. Co zrobić, gdy wciąż boli Cię ciało podczas uprawiania sportu?

Krzysztof Jagielski
26.04.2023

Teoretycznie sport to zdrowie. W praktyce jednak wiele osób nieświadomie naraża się na dolegliwości zdrowotne na tle podejmowanej aktywności fizycznej. Jeśli od pewnego czasu ćwiczysz na siłowni, biegasz czy pływasz i cały czas uskarżasz się na ból ciała (mięśni, poszczególnych stawów), to nie możesz przechodzić nad tym do porządku dziennego. Sprawdź, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Zatrudnij trenera personalnego

Pierwszym krokiem do efektywnego, zdrowego i nieprowokującego kontuzji treningu jest ułożenie planu, który będzie perfekcyjnie dopasowany do specyfiki Twojego ciała oraz Twoich możliwości fizycznych. Tym zajmuje się doświadczony trener personalny, który pokaże Ci również prawidłową technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń oraz pomoże w ułożeniu odpowiedniej diety.

Udaj się do fizjoterapeuty

Jeśli pomimo wdrożenia treningu dopasowanego do Twoich możliwości fizycznych nadal odczuwasz ból, który w dodatku się nasila, to nie zwlekaj z wizytą u fizjoterapeuty – najlepiej specjalizującego się w kontuzjach wysiłkowych i sportowych.

Fizjoterapeuta może ustalić przyczynę, którą często jest np. niezaleczona w przeszłości kontuzja czy patologia w którymś odcinku kręgosłupa. W grę mogą również wchodzić wrodzone i nabyte wady postawy. Specjalista powie Ci, jak trenować, aby nie prowokować bólu i nie nabawić się kontuzji.

Schudnij!

Być może przyczyną Twoich problemów jest nadmierne obciążanie mięśni stawów. Jeśli masz nadwagę i np. biegasz, to nic dziwnego, że dokuczają Ci bóle stawów kolanowych. Jeszcze trochę i nabawisz się poważnej kontuzji!

W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak zrzucić zbędne kilogramy i dopiero wtedy wrócić do pełnoprawnego treningu, z pełnymi obciążeniami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.