Sprawdź, co może Ci dać tacierzyństwo!

Antoni Kwapisz
27.12.2017

Bycie ojcem to poważna sprawa. Dla wielu mężczyzn do tego stopnia, że nie mają odwagi, by się tego zadania podjąć. Zwykle ochota na posiadanie dziecka przychodzi z wiekiem, jednak nie wszyscy jej ulegają. Powody są bardzo różne. Niektórzy panowie twierdzą, że bycie ojcem ogranicza i wprowadza w życiu niekorzystne zmiany. Prawda jest jednak taka, że tacierzyństwo zdecydowanie więcej daje niż zabiera.

Dłuższe życie

Jak to możliwe? Każdy ojciec powie Ci, że po urodzeniu się dziecka zaczął bardziej dbać o siebie. Część panów rzuca używki, część zaczyna trenować, aby być zawsze w formie i dawać pociesze dobry przykład. Niektórzy szybko tracą na wadze, bo mocno angażują się w opiekę nad dzieckiem, spędzają z nim czas w sposób aktywny, np. jeżdżąc na rowerze czy chodząc na długie spacery. Większość tatusiów z miejsca zmienia też swój styl jazdy, starając się bardziej uważać na drodze, zwalniając itd.

Poczucie odpowiedzialności za drugą osobę

Nie da się tego porównać do troski o zwierzątko domowe czy nawet o partnerkę. Dziecko to zupełnie inna emocjonalna półka. Ten mały człowiek jest całkowicie uzależniony od rodziców, co w wielu mężczyznach budzi pierwotny instynkt obrońcy i zdobywcy.

U młodych ojców często obserwuje się diametralną zmianę nawyków życiowych. Imprezowanie zastępuje chęć do spędzania wieczorów i weekendów z rodziną. Ulubioną formą spędzania czasu nie jest już konsola czy grzebanie przy samochodzie, ale zabawa z dzieckiem, wyszukiwanie gadżetów rodzicielskich czy studiowanie portali parentingowych.

Bezinteresowna miłość

Dziecko, zaraz obok rodziców, jest jedyną istotą na świecie, która pokocha Cię miłością absolutnie bezwarunkową. Nie ma dla niego znaczenia, ile zarabiasz, jak wyglądasz, gdzie pracujesz, jakim autem jeździsz, czy golisz się codziennie czy do trzy dni. Liczy się tylko to, że jesteś obok.

Ta świadomość sprawia, że u większości ojców z miejsca budzą się nieznane im wcześniej emocje. Pojawia się potrzeba opieki nad drugą osobą, poświęcania jej całego swojego czasu, dbania o jej bezpieczeństwo i komfort. Tego nie da się porównać nawet do miłości do kobiety.

Rozwój osobisty

To bzdura, że dziecko w czymkolwiek ogranicza. Młody ojciec nadal może być osobą bardzo aktywną, o ile potrafi dobrze gospodarować czasem i przystosować się do nowych okoliczności. Po prostu w Twoim życiu pojawią się nowe formy rozrywki, dotychczas kompletnie obce.

Do kina będziesz chodzić nie na horrory, ale animacje. Wybierając ośrodek narciarski będziesz zwracać uwagę przede wszystkim na to, czy trasy są dostosowane do potrzeb najmłodszych adeptów. Wakacje będziesz organizować w taki sposób, aby zapewnić jak najlepsze warunki maluchowi. Nie ma w tym niczego złego – w gruncie rzeczy jest to fascynujące i wciągające. Przy okazji spełnisz swoją męską potrzebę bycia odkrywcą, bo poznasz nowe aspekty życia.

I co? Nadal uważasz, że dziecko tylko zabiera?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.