Sprawdź, czy nie masz objawów POCHP

Krzysztof Jagielski
12.07.2021

POCHP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to bardzo poważne schorzenie, na które tylko w Polsce cierpi około 2 miliony osób. W zdecydowanej większości są to palacze (byli lub aktywni). Jeśli palisz/paliłeś papierosy, masz ponad 40 lat, pracujesz w warunkach dużego zapylenia lub mieszkasz w regionie o fatalnej jakości powietrza, to znajdujesz się w grupie ryzyka POCHP. Sprawdź, jakie są najważniejsze objawy tej nieuleczalnej choroby.

Przewlekły kaszel

Jest to najbardziej charakterystyczny objaw Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, przy czym trzeba podkreślić, że mówimy tutaj o kaszlu utrzymującym się przez kilka tygodni, mającym charakter nawykowy i niezwiązanym z np. infekcją, niewykrytym zapaleniem płuc czy alergią.

Jeśli od kilku tygodni kaszlesz, szczególnie po przebudzeniu i wieczorem, a znajdujesz się w grupie ryzyka POCHP, to możesz już zacząć się niepokoić i powinieneś skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Odksztuszanie plwociny

Szczególnie nasilające się rano i wieczorem. Jeśli nie możesz się powstrzymać przed odksztuszaniem plwociny z oskrzeli, problem utrzymuje się już od kilku tygodni, a w dodatku zauważasz w plwocinie skrzepy krwi, to musisz się martwić. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który oceni, czy może to być związane z POCHP, a następnie skieruje Cię na szczegółową diagnostykę pulmonologiczną.

Niska tolerancja wysiłkowa

Na ten objaw POCHP szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które są aktywne fizycznie, trenują, nie lubią biernego odpoczynku, natomiast od pewnego czasu mają wyraźne deficyty kondycyjne. Jeśli zauważasz, że szybko się męczysz, problemy sprawia Ci wchodzenie po schodach, dostajesz zadyszki nawet podczas zwykłego spaceru, a wykonywanie wcześniej łatwych ćwiczeń zaczyna być dla Ciebie bardzo problematyczne, to istnieje ryzyko, że w Twoich płucach rozwija się POCHP.

Duszności

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest często mylona z astmą, ponieważ w przypadku obu chorób pacjenci uskarżają się na duszności. Różnica polega natomiast na tym, że przy POCHP duszności nie mają charakteru napadowego – narastają z czasem, aż w pewnym momencie pojawiają się nawet w stanie spoczynku. To bardzo niepokojący objaw, który powinien zmusić Cię do konsultacji lekarskiej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.