Sprawdź, czym jest sapioseksualizm!

Krzysztof Jagielski
09.01.2018

Z pewnością wielokrotnie zdarzyło Ci się analizować atrakcyjność różnych kobiet. Jak każdy masz swoje preferencje, co ogólnie określa się mianem gustu. Jedni faceci lubią blondynki, drudzy brunetki, niektórzy daliby się pokroić za randkę z dziewczyną obdarzoną obfitym biustem, dla innych natomiast bardziej pociągający jest kształt damskiej pupy. No to teraz wyobraź sobie, że są mężczyźni kompletnie niezwracający uwagi na wygląd partnerki. Dla nich jedynym wyznacznikiem atrakcyjności kobiety jest jej iloraz inteligencji. Fachowo nazywamy to sapioseksualizmem.

Podniecająca intelektualistka

Termin „sapioseksualizm” wypłynął na światło dziennie kilka lat temu. Pochodzi od słowa „sapio”, czyli wiem, rozumiem. Dla sapioseksualisty nie ma bardziej pociągającej cechy u kobiety niż wysoka inteligencja, błyskotliwość, głęboka wiedza, oczytanie. Dla ścisłości dodajmy, że podobnie mają niektóre panie.

Sapioseksualista kompletnie bagatelizuje wygląd partnerki. Nie ma dla niego znaczenia, czy jest ponętną, długonogą blondynką, czy raczej szarą myszką. Nie podnieca go ani biust, ani pupa, ani nogi, ani żadne inne elementy powierzchowności. Do wrzenia doprowadza go natomiast inteligentna rozmowa, usłyszenie ciętej riposty, monolog na temat wydarzenia kulturalnego czy zrecenzowanie trudnej książki.

Mogłoby się wydawać, że to zupełnie normalna sytuacja, bo przecież wielu facetów wybiera sobie inteligentne partnerki. W przypadku sapioseksualisty jest to jednak o wiele bardziej skomplikowane. On odczuwa nie tylko intelektualną, ale też seksualną przyjemność z rozmowy z oczytaną kobietą. Dialog na wysokim poziomie pełni dla niego rolę najlepszej gry wstępnej.

Czy sapioseksualizm może być problemem dla faceta?

Bez wątpienia tak. Sapioseksualiści często miewają problemy z nawiązaniem trwałych relacji męsko-damskich, ponieważ stawiają przed swoimi partnerkami bardzo wysokie wymagania. Udany związek jest możliwy wyłącznie z kobietą, która regularnie dba o swój rozwój intelektualny, dużo czyta, potrafi godzinami prowadzić inteligentne rozmowy. Sprostanie temu wyzwaniu nie jest takie proste, nawet dla prawdziwie mądrego człowieka.

Na szczęście sapioseksualizm występuje u obu płci. Mężczyzna i kobieta, dla których najważniejsze jest „piękno umysłu”, potrafią stworzyć niezwykle trwały związek. Co ważne, nie zachwieje nim upływający czas, bo zmieniające się ciało nie wpływa na ocenę atrakcyjności partnera.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.