Sprzęt idealny na domową siłownię przy małym metrażu

Krzysztof Jagielski
17.01.2020

Jak zaprojektować domową siłownię?

Na dobrą sprawę nie musisz mieszkać w dużym apartamencie, żeby zaaranżować przyjemne i funkcjonalne miejsce do ćwiczeń. Nawet w mniejszych mieszkaniach uda Ci się stworzyć odpowiedni kąt i zacząć regularnie ćwiczyć. 

Do domowej siłowni potrzebne Ci będzie około 1.5 metra kwadratowego podłogi, trochę miejsca w szafie i… futryna drzwi. 

Oczywiście jeśli masz możliwość wykorzystać więcej miejsca, możesz puścić wodze fantazji i stworzyć domową siłownię z prawdziwego zdarzenia. Mam jednak nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci skompletować wszystkie akcesoria pomocne w regularnych ćwiczeniach. 

Co potrzebujesz by zacząć ćwiczyć w domu?

Podstawowym elementem wyposażenia każdej siłowni jest mata do ćwiczeń. Dzięki macie możemy wykonywać trening z obciążeniem własnego ciała i nie będziemy się ślizgać po podłodze podczas treningu. Mata zapewni nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa i pozwoli uniknąć kontuzji. 

Jeśli mamy mało miejsca ważne jest by akcesoria do ćwiczeń były nie tylko wielofunkcyjne, lecz również by zajmowały mało miejsca. Możesz zamontować drążek do podciągania w futrynie drzwi. Nowoczesne drążki wyglądają estetycznie, nie będą zatem przeszkadzać, gdy nie będziemy ćwiczyć lub gdy przyjdą goście. Drążki rozporowe możesz bez przeszkód dopasować do każdej szerokości futryny. 

Pamiętaj, by solidnie zamontować drążek, dzięki temu uda Ci się uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. 

Kolejnym ważnym elementem domowej siłowni, zwłaszcza tej, która będzie znajdować się w małym mieszkaniu są hantle. Hantle nie tylko zajmują mało miejsca, możesz używać ich do ćwiczeń różnych partii ciała. Regularne ćwiczenia z hantlami pomogą Ci wzmocnić górne partie ciała, między innymi:

  • Mięśnie klatki piersiowej
  • Mięśnie pleców
  • Mięśnie barków
  • Bicepsy
  • Tricepsy
  • Mięsnie nóg. 

Ciężar hantli powinien zostać dobrany do poziomu Twojej kondycji oraz płci. Damskie hantle ważą zazwyczaj od 0,5 kg do 5 kg. Hantle męskie ważą odpowiednio więcej. 

Jeśli nie wiesz jaki ciężar wybrać lub z jednej pary hantli korzystać będą osoby o różnym stopniu wytrenowania, warto zainwestować w hantle nakładane. Dzięki temu dopasujesz obciążenie do swoich możliwości. 

Ponadto warto zaopatrzyć się w kettlebell. Zajmuje mało miejsca i pozwoli na efektywny trening aerobowy. Dzięki niemu pięknie wyrzeźbisz swoje ramiona.  

Jeśli na domową siłownię możesz przeznaczyć odrobinę więcej miejsca, dobrym pomysłem jest zakup ławki do ćwiczeń. Podobnie jak hantle, ławeczka do ćwiczeń pozwoli skupić się na treningu górnych części ciała. Pozwoli Ci na efektywny trening mięśni:

  • Klatki piersiowej
  • Barków
  • Ramion

Ponadto będziesz mógł popracować nad mięśniami brzucha. 

Jeśli możesz pozwolić sobie na odrobinę większy sprzęt sportowy, warto postawić na rower stacjonarny bądź orbitrek, zależnie od upodobań. 

Takie sprzęty są doskonałe do ćwiczeń aerobowych. Dzięki nim będziesz mógł regularnie ćwiczyć i spalać zbędne kalorie. Co najważniejsze, zarówno rowerek i orbitrek pozwalają na ćwiczenia, które nie obciążają nadmiernie stawów. Unikniesz kontuzji i będziesz mógł korzystać ze swojej domowej siłowni regularnie. 

Czy warto inwestować w domową siłownię?

Jeśli chcesz ćwiczyć parę razy w tygodniu na pewno warto zainteresować się tematem domowej siłowni. Ćwiczenia w domu pozwolą Ci idealnie dopasować poziom treningu do swoich potrzeb. 

Akcesoria wymienione wyżej pozwolą Ci wykonać zróżnicowany trening i ćwiczyć różne partie ciała. Łącząc domowy trening aerobowy z siłowym wyrzeźbisz sylwetkę, zgubisz zbędne kilogramy i będziesz się lepiej czuć. A to wszystko w domowym zaciszu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.